Nedobrovolný černý pasažér

6. prosince 2015 v 15:03 | Sasanka |  Popelnice
Už zase bydlím v Brně. A když říkám bydlím, mám tím vlastně na mysli, že už tam mám peřinu a kartáček na zuby. Obojí to bude ležet ladem až do ledna, kdy se zase do první obydlené zatáčky mezi Prahou a Vídní víceméně na stálo vrátím (a samozřejmě si s sebou přivezu i takové vymoženosti, jako šampon nebo hrníček na čaj). Už aby to bylo.
Prvně bych chtěla říct, že jsem nikdy v životě nejela úmyslně načerno. Zákon schválnosti v mém případě funguje víc, než zákon akce a reakce a revizory to ke mně přitahuje silou téměř gravitační. Přesto jsem už v Brněnské tramvaji (pardon, šalině) jednou vyfasovala pokutu, žmoulajíc v ruce neoznačený hodinový lístek.

Do Brna jsem jela ve čtvrtek večer s už zmíněnou peřinou a kartáčkem. Hrdá na naše maličkaté nádraží, které konečně zavedlo platbu kartou, jsem si to k okénku nakráčela s nachystanou kreditkou. Zrada! Ve všední dny tam usměvavá paní prodavačka není tak dlouho, jako v neděli, kdy se polovina města zvedne a radši vypadne někam na kolej.
Nevadí, koupím si lístek ve vlaku. Kasa zavřená, bude to bez přirážky. Zrada číslo dvě! Když ke mně přišel shodou náhod také usměvavý pan průvodčí a já si jako obvykle objednala "jednou do Brna na studenta a IN5," zjistila jsem při pohledu do peněženky, že kromě kreditky disponuji jednou stravenkou a šesti korunami. Za to se moc nerozšoupnete. Naštěstí měl usměvavý pan průvodčí pochopení pro hloupé lidi bez hotovosti a vyvázla jsem z toho jen s bu bu bu, ty ty ty a koukejte si to dokoupit v Hradci.
Ještě bych se ráda pochlubila, že mé "pravidelné" běhání k jídelně a zpátky přineslo své ovoce, protože jsem trasu z posledního nástupiště k pokladnám a zase zpátky na jiné nástupiště a do vlaku na Pardubice zvládla asi za minutu. Pak jsem sice funěla až do Stéblové, ale to už je vedlejší.
Z toho vyplývá, že běhat se vyplatí, a že platební karty jsou děsně přeceňovanou záležitostí a že bych si měla častěji udělat výlet k bankomatu.
Mimochodem, myslela jsem si, že Brno se svým falusem na Svoboďáku a žirafou na Moraváku nemá ve světě konkurenci. Bratia v Bratislavě ale mají mnohem vtipnější výzdobu města. O tom ale později.
xoxo
Sasanka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ina Ina | Web | 6. prosince 2015 v 17:47 | Reagovat

Tohle mě hodně pobavilo..sama jsem přistěhovalec v Brně.. :-D Když si vzpomenu na své krušné začátky :-D

2 Glissy Glissy | 19. ledna 2016 v 21:54 | Reagovat

No jo zákon schválnosti, ani mi nemluv :-)
To já zase jak naschvál zapomenu něco di školy s tím že když jsme to nepoužily za celý rok ani jednou, nepoužijeme to ani teď, ale né, zrovna když to nemá, tak to potřebujem :-D  :-D

Jj, to bych mohla vyprávět.

3 AaaucesoinE AaaucesoinE | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 11:17 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama