Panem dnes, Panem zítra, Panem navždy

23. listopadu 2015 v 17:41 | Sasanka |  Téma týdne
A zároveň Panem naposledy.

Nejnovější a zároveň poslední díl Hunger Games zcela splnil veškerá má očekávání. Pokud stejně jako já čekáte, že závěr série bude absolutně nejslabším dílem, splní se i vaše očekávání. Už ani okatý Hemšvorc a zubatý Finnick to nezachránili.

Opravdu se filmaři ještě nepoučili z Hobita? Když se knížky rozdělují na víc dílů, zkrátka to nedělá dobře. Jenže dokud se na tomhle sprostém triku budou vydělávat nekřesťanské peníze, nezbyde nám nic jiného, než u každé ságy čekat na poslední díl hned dvakrát. Je to drzé, ale funguje to… Tak jakýpak copak.
Na film mě navzdory očekávání vzal můj pan inženýr. Zatímco já jsem byla připravená chrlit ze sebe na počkání rozdíly mezi filmem a knížkou, on byl nachystaný porovnávat s předchozími díly, na které se podíval před několika dny.

"Vůbec to nemá logiku, celý ten děj je totální splácanina," říkal při odchodu z kina inženýr. "To jako doopravdy nastražili pasti? A tomu říkali revoluce? Vždyť se tam skoro nebojovalo. A proč nakonec skončila s tímhle a ne s tím druhým?" Mému muži vrtala hlavou spousta věcí, které jsem já neřešila.


Musím uznat, že se film hodně drží své knižní předlohy. U většiny filmových adaptací skalní fanoušci nadávají, protože tvůrci vynechají nebo překroutí spoustu věcí, které vypadaly v knížce TAK zásadně. Děj druhé poloviny třetího dílu Hunger Games kopíruje druhou polovinu třetí knížky s neochvějnou důsledností. Jakožto člověka, který si celou sérii přečetl snad třikrát, mě proto film neměl čím překvapit. A přesně to byl podle mého kámen úrazu.


Důsledné dodržování knížky bylo zkrátka na škodu. Předem jsem věděla přesně, co se za malý okamžik na plátně stane. Těch momentů, kdy jsem byla skutečně překvapená, bylo poskrovnu. Dobře, musím uznat, že některé z pastí nachystaných v Kapitolu, byly dost drsňácký. Nejvíc se mi líbila scéna s nádvořím, které se plnilo černou olejovitou kapalinou (ale spoilerovat nebudu, nebojte). Ale jinak bylo všechno úplně stejné.


Filmu taky chyběly ikonické momenty. Když mám říct první věc, co mi přijde na mysl ve spojení s prvním filmem, bude to "Katniss Everdeen, the girl on fire." Druhý díl? Účastníci čtvrtohor, stojící po rozhovorech před kamerami se drží za ruce a dávají tak světu najevo, že tohle není v pořádku. A dav s nimi souhlasí. Třetí film? Effie v šedivých hadrech a bez paruky, jednoznačně :D Závěrečný díl, který by měl být nejvelkolepější? Popravdě, netuším…


Přesto jsem obrečela smrt dvou svých oblíbených postav (opět nebudu spoilerovat). Řvala jsem jako želva a děkovala bohu za to, že jsou kina tak tmavými místy. Líbí se mi stejně jako v předchozích filmech, že na rozdíl od knih (kde je všechno vyprávěné z pohledu Katniss) se podíváme i do zákulisí, vidíme Snowovy kroky, víme, co se děje v Kapitolu. Rozesmála mě scéna, ve které si Hemšvorc a Loverboy vyměňují své poznatky o tom, kterého jak Katniss líbá. Jinak bohužel nemám co vychválit.


Víte ale, co považuji za největší zklamání v historii kinematografie? V závěrečných titulkách nehráli Tha Hanging Tree!!!!!!!!!


Co dodat? Obraťte své zbraně proti Kapitolu a také proti všem lidem, kteří z jedné knihy udělali dva filmy a chvilkami zkrátka vařili z vody.

xoxo
Sasanka
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 18:00 | Reagovat

Byla jsem na premiéře minulý čtvrtek a pak jsem trochu litovala, nakonec si říkám, co jsem si sakra myslela, že tam z Katniss udělají žemlovku? Ne, protože ono samo o sobě v tý knížce už se vlastně ani moc neděje, tak co můžou asi tak narvat do dvouhodinovýho filmu?
Jediný akční scény byly ty pasti a ta potyčka s novodobýma skřetama, jinak to byla nuda plná nudných dialogů v jednotvárných neproměnlivých a nudných prostředích.
Katniss si skoro nevystřelila z luku a když už jo, tak to vypadalo jako kdyby si měla ustřelit nos, takže celkem vzato si filmaři zasloužej obdiv, že do toho vůbec tu energii dali, i když to kazí dojem celý série.
BTW, počáteční scéna fakt psycho, nebejt v kině, tak ten film hned vypnu.

2 Karma Karma | Web | 23. listopadu 2015 v 18:02 | Reagovat

Já se na ten poslední díl asi podívám až za hodně dlouhou dobu (no, anebo taky ne, jak se znám, kdoví) protože od něj absolutně nic nečekám, vím co se stane a nevím... předposlední díl mě prostě hrozně moc unudil a trochu až znechutil, no. A slyšela jsem, že je tahle druhá půlka hodně podobná, tak nevím zda to chci absolvovat.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 21:23 | Reagovat

Jako začátek se podle mě celkem dal, ale ke konci to už nějak sláblo. Hlavně ta poslední scéna mě dostala do kolen. Proboha, proč?
I kniha se mi nejvíce líbila jednička. Trojka byla opravdu nejhorší, i když nápad s celkovou gradací byl super. Ale nebyl podle mě až tak pěkně dotažený.
Ale výkon Jennifer Lawrence byl úplně na jedničku. Já tu holku prostě žeru.

4 Lucka Lucka | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 22:05 | Reagovat

Já jsem knihy četla a tak mě taky trošku mrzelo, že jsem věděla, co se stane, protože se film hodně držel knižní předlohy, ale na druhou stranu nemůžu říct, že by mi to nějak zvlášť vadilo. Poslední díl se mi líbil, měl své momenty, které se mi zamlouvaly, stejně jako ty, které prostě nebyly úplně ono. :-) Ale já jsem z kina odcházela spokojená. Film nemůže změnit to, co bych chtěla změnit v knížce, přestože se mi oboje líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama