Znovu a znovu a znovu

14. září 2015 v 13:00 | Sasanka |  Čtenářský deník aneb moje oblíbená tvorba x)
Knížku Chvíle před koncem od Lauren Oliver jsem sice dočetla už před nějakou dobou, ale jelikož jsem ji ještě nebyla schopná vrátit do knihovny (kterou mám hned vedle baráku), neberu to jako nějak velký prohřešek, že se k pseudo-recenzi dostávám až teď. Jestli jste viděli film Na Hromnice o den více, asi budete tušit, o čem knížka je. Já ten film neviděla, ani ho neznám, takže jsem nic netušila a byla jsem příjemně překvapená. Možná je to vykrádačka, ale když neznáte originál, jak poznáte, jestli je kopie horší?


Hlavní hrdinka knížky hned na začátku umře. Fakt hned, v první větě je už vlastně mrtvá. Takže to není spoiler. Spoilerem taky není, že celá kniha je vlastně o tom, jak vypadá poslední den předtím, než umřete, na co myslíte těsně před oním okamžikem a jestli vám skutečně stihne před očima proletět celý život. To taky není spoiler, to je na obalu.

Jenže když se Samantha druhý den po své vlastní smrti probudí a zjistí, že je znovu včera, začíná to být trochu divné. Zprvu si myslí, že zažívá jen divné deja vu, ale časem si uvědomí, že tohle není žádné pomatení mysli, ale krutá realita. Že je jí souzeno svůj poslední den prožívat znovu a znovu a znovu. Dokud neudělá něco správně, něco jinak, něco lépe.

Víc vám prozrazovat nebudu, jen vám řeknu, proč byste té knížce měli dát šanci, pokud vám alespoň trochu sedí tenhle žánr - o mladých pro mladé, ale s trochou něčeho tajemného nebo nebezpečného. Ne, že bych se u toho bála, nebo že by mi běhala husina po zádech, ale přečetla jsem za jeden večer a jedno ráno a hned vám řeknu, proč.

Protože s každou další kapitolou vás čeká další stejný den a je hrozně zajímavé sledovat, jak vás za stejných okolností mohou různá rozhodnutí dovést na úplně odlišná místa. Jak stačí malá náhoda a spousta věcí je jinak. A taky bylo zajímavé sledovat, co se odehrává Samantě v hlavě, když je přesvědčená, že tahle opakující se časová smyčka je jejím osobním peklem, ze kterého se nikdy nedostane. Nebo naopak když najde naději na únik a druhý den se stejně probudí v tu samou chvíli na tom samém místě.

Ve finále je to takové sympatické počteníčko, kdy se pokaždé těšíte na to, jak se autorce znovu povede napsat stejný den jinak, a jak se zhostí toho konce. Líbí se mi taky postupná proměna hrdinky, která si prochází opravdu těžkými situacemi a to ji logicky trochu mění, zatímco ostatní kolem jsou těmito věcmi nepoznamenaní a tudíž úplně stejní a netuší, co ji vede k poněkud zvláštnímu chování.

Za mě palec nahoru a rozhodně to bylo lepší než Babička nebo drátem do oka.

xoxo
Sasanka

P. S. Začala jsem koukat na Faking it, co dávají na americké MTV. To jsem neměla dělat. Nemám kvůli tomu čas pařit Sims 3 :D
P. P. S. S Mončou jsme se dohodly, že budeme zveřejňovat alespoň jeden článek týdně, protože ty naše blogy... to je ostuda :D Tak snad nám to nějakou chvíli vydrží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 14. září 2015 v 16:30 | Reagovat

Popis knihy nebo alespoň to hlavní, o co jde - prožívat jeden den znova a znova a vidět, jak detail mění výsledek, mi připomnělo film Lola běží o život.

2 Gauri Gauri | E-mail | Web | 14. září 2015 v 18:47 | Reagovat

Také jsem ji četla. Byla zajímavá. :-)

3 Infinity Infinity | Web | 16. září 2015 v 10:40 | Reagovat

Tuhle knihu mám moc ráda, doporučuju ji kde můžu. I když už tolik nečtu Young adult, přijde mi, že tato kniha je výjimečná. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama