Jsem feministka?

25. května 2015 v 14:43 | Sasanka |  Popelnice
Nevím přesně, čím se taková feministka vyznačuje. Pálí podprsenky a neholí si nohy? Nosí pánské kalhoty a odmítá podpatky? Za každou cenu bojuje za rovnoprávnost?

Myslím si, že všechna tahle tvrzení už dávno neplatí, pokud někdy platila. Feministka je pro mě žena, která svoje ženství akceptuje, přijímá s otevřenou náručí a nebojí se ho ukázat, přesto ale rozhodně není slabá, nemá nižší postavení než muži a nenechá sebou mávat. Pokud chápeme feministku takhle tak ano, upřímně doufám, že jí jsem.


V sobotu jsme byli s panem inženýrem v Náchodě na slavnostech pivovaru. Už na cestě tam jsem si zaplatila svou část jízdného a on tu svoji. U vchodu za mě sice zaplatil vstup, ale první runda piv byla na mě. Potom jsme se střídali. Odmítám totiž věřit tomu, že by muž měl být vždycky ten, který za dámu platí. Možná v začátcích vztahu, kdy se snaží udělat dojem, nebo při nějakých zvláštních příležitostech (asi bych byla trošku uražená, kdybych měla platit večeři k příležitosti mých narozenin), ale určitě ne pořád.

Kdysi dávno měli muži a ženy jasně dané pozice ve světe. Muži chodili do práce a vydělávali, starali se o zabezpečení a bezpečí rodiny. Ještě předtím chodili lovit mamuty a jezdili na dinosaurech (viděla jsem to ve Flinstounových, takže to musí být pravda). Ženy rodily, seděly doma, maximálně pečovaly o zahradu nebo sbíraly bylinky. Jejich úkolem bylo opečovávat a udržovat domov, který jim muž poskytnul. Nebyly kvůli tomu slabé, bylo ale potřeba je chránit.

Jenže dneska, když se tyhle role obrací a navzájem prolínají, mi připadá pošetilá lpět na některých jejich aspektech. Jako moderní žena, možná až feministka, zásadně odmítám předem určenou roli. Jasně, možná že se jednoho dne octnu v bodě svého života, kdy budu opečovávat zahradu, vychovávat dítě a sbírat po bytě špinavé ponožky, ale chci, aby to bylo kvůli mému rozhodnutí, ne kvůli předurčené společenské roli. Chci mít stejnou naději na sbírání ponožek jako na
budování kariéry.

Pokud ale za sebe nechám při každé příležitosti platit, sama se tak stavím přesně do té pozice, kterou tak urputně odmítám. Stává se ze mě žena podle sto let staré definice. Žena, která postává u plotny a nechá muže, aby se o ni staral. Copak to chci? Ne, nechci. Zároveň si myslím, že je nefér automaticky přijímat konkrétní část společenské role (nechat se zvát na všechno možné) a přitom odmítat nějakou jinou část (například to postávání u plotny).

Chci být opečovávaná a zahrnovaná láskou, ale zároveň chci být nezávislá a silná. Chci vydělávat peníze, chci vychovávat dítě, chci udržovat teplo rodinného krbu a chci zároveň udržovat domov v bezpečí. Odmítám stereotypní roli. Proč bych neměla někdy zaplatit útratu? A proč by se muž nemohl starat o domácnost?

Říká se: Blbý kdo dává, blbější kdo nebere. Některé dámy toto aplikují i na případ partnerovy peněženky. Já taková být nechci. V úvodu jsem řekla, že feministka je podle mého žena, která si své ženství uvědomuje a využívá ho. Využívá, nikoliv zneužívá! A toho bych se chtěla držet.

xoxo
Sasanka

P. S. Téma týdne je momentálně "Černobílý svět" a říkám si, že jsem tam tenhle článek klidně mohla zařadit. Ale co už :-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 25. května 2015 v 14:56 | Reagovat

Hezky napsané a souhlsím. :-)

2 Jekaterina Jekaterina | 25. května 2015 v 15:08 | Reagovat

No, feminizmus je síce pekná vec ale v rozvinutých krajinách ako Amerika, alebo rôzne európske krajiny, kde je feministiek paradoxne najviac, ke to nanič. Ženy tu už dávno nemajú také postavenie ako pred sto rokmi. Potrebné by to skôr bolo v krajinách ako Afrika, v moslimských krajinách apod. Tam nemajú ženy žiadne práva. A ak by tam bola nejaká feministka, tak by ju najskôr zlinčovali. A práve preto sú feministky v týchto zemiach hodné obdivu, aj keď sa možno nenazývajú feministkami a je ich ako šafranu, možno ešte menej. Feministky v Amerike apod. neobdivujem, nemám prečo. Ženy v týchto oblastiach majú už vydobyté náležité postavenie a väčšinou sú to všetko pozérky, ktoré sa zaoberajú debilinamy typu genderová lingvistika. Česť výnimkám teda.

3 :-) :-) | 25. května 2015 v 16:34 | Reagovat

[2]: Takže feministky z rozvinutých zemích se nemohou zasloužit o práva těch v rozvojových? LOL. Víš, že třeba taková žena v ČR dostane za tu stejnou práci co tu vykoná chlap méně zaplaceno?

Bagatelizuješ. Já si nevážím takových lidí, jako jsi ty. Takoví lidé, co jen kritizují většinou nic nedokázali.

4 Jekaterina Jekaterina | 25. května 2015 v 18:18 | Reagovat

[3]: Ehm... nevážiš si ma ? Sorry, ale fakt mi je to jedno, bez urážky.
Stále kritizujem ? Schválne, kde inde než pod týmto článkom si videl/a môj kritický komentár ? Holt nemusím a ani nebudem so všetkým súhlasiť, nie som ovečka. Tvoj názor ti neberiem, ale ja mám iný a mám naň svoje dôvody.
Myslím, že feministky v ČR nejaká situácia v rozvojových krajinách vôbec nezaujíma, samy si radšej hrabú na vlastnom piesočku. Zaujíma ich a hovoria iba o situácii v ČR, čo je badať aj v článku. Napriek tomu ako si sťažujú, je v ČR postavenie ženy naozaj dobré, a vážne nemyslím, že by dnes nejaký čech vyhlasoval, že ženy sú podradné plemeno, ako tomu bolo v minulosti. Dnešné české feministky si nie je za čo vážiť. Je veľmi ľahké byť feministkou v oblasti ako je Česko. A aj napriek tomu, že by mohli robiť niečo zmysluplné, sa iba rozčuľujú nad tím, že v češtine je uprednostňovaná mužská koncovka. Bohužiaľ. Ale, ako som povedala, česť výnimkám. Lebo, dúfam, existujú.

5 Jekaterina Jekaterina | 25. května 2015 v 18:21 | Reagovat

[3]: A čo sa týka toho platu, chcem dôkazy. Lebo zatiaľ nech sa na to pozerám ako pozerám, príde mi to ako totálna debilina.

6 Angel Angel | E-mail | Web | 25. května 2015 v 18:31 | Reagovat

Těch stereotypních rolí se tady jen tak nezbavíme, samotnou mě to také štve. Bohužel se málokdy setkám s někým, kdo by o mně neměl jasnou představu, že skončím s dětma na krku u plotny (bez práce). Jiná varianta se v naší společnosti stále odsuzuje.
Když jsi tady zmínila to placení, tak to mě taky dokáže vytočit (nejvíc miluju "dohadování" před obsluhou, ale tomu už se snažím předcházet domluvou, protože jinak je to vždycky velmi trapné). Co se týče kamarádů, tak se většinou střídáme a na pohlaví teda nezáleží, ale osobně stejně preferuju to, že si každý platí za sebe. A co se týče partnerství, tak si myslím, že to střídání je taky dobrá varianta, později se to samozřejmě může vyřešit společnými penězi, pokud je to tak někomu příjemnější. Když tě ale někdo někam pozve, tak člověk opravdu nečeká, že za sebe bude muset platit, to by jaksi to pozvání ztratilo význam.
Ještě mě k tomuhle tématu napadá, že se třeba často setkávám s ne moc hezkými pohledy od obsluhy, když řeknete, že chcete platit zvlášť. Kolikrát si pak muži připadají blbě (samozřejmě, že ne všichni), což mi teda přijde taky špatně. Kamarádka tohle vyřešila tím, že příteli dala nějaké peníze předem (nebo potom) a platil on. Ale lepší by samozřejmě bylo, kdyby každá obsluha byla profesionální =))

[2]:To je dost naivní si myslet, že tady a v jiných evropských zemích či v USA feminismus už potřeba není. Zrovna my nepatříme zrovna k těm zemím, kde by ta rovnost byla nějak výrazná, spíše naopak. Navíc feministky se snaží získat rovnocenná práva ve všech zemích tzn. i v těch rozvojových a jejich činnost je důležitá. A obdiv si rozhodně zaslouží všechny z nich. Samozřejmě jako každý směr atd. i feminismus má i svou fundamentalistickou větev, kam by se dala zařadit ta lingvistika. Ale nazývat kvůli tomu celý směr za zbytečný a ty, které se v něm angažují, za pozérky, je hloupé.

7 Angel Angel | E-mail | Web | 25. května 2015 v 18:34 | Reagovat

[5]:Nevím, jaká situace je na Slovensku, ale v ČR je průměrný rozdíl cca 22 %.

8 Sasanka Sasanka | 25. května 2015 v 23:54 | Reagovat

[5]: důkazy jsou, podle všech možných statistik dostávají ženy v soukromém sektoru méně peněz než muži za stejnou práci. Jinak opravdu házíš všechny feministky do jednoho pytle. Feminismus má mnoho podob. Od pouhého uvědomění si své vlaatní hodnoty jako ženy, přes snahu o rovnoprávnost až po zbytečné a malicherné řešení koncovek. Feministky neobdivuješ - obdivuješ tedy ženy, které akceptují podřadnou roli a nechají si od mužů diktovat svou budoucnost? Přesně to je totiž protipól feminismu...

9 Jekaterina Jekaterina | 1. června 2015 v 14:37 | Reagovat

[8]: Nesprávne si ma pochopila. Ja nerešpektujem to, čo sa z feminizmu stalo v dnešnej dobe. V minulosti bolo omnoho viac odvážnych žien feministiek, ktoré si vážim. V dnešnej dobe ale feministky skôr sami zo seba robia chuderky, ako by sa mali snažiť zmeniť situáciu. Povedz mi, za čo by som si ako mala vážiť súčasné feministky ?
Ale ako som povedala, výnimky existujú (ak by si si prečítala celý môj komentár). No skôr pravidlo potvrdzujú ako vyvracajú

10 Melkora Melkora | Web | 23. června 2015 v 20:02 | Reagovat

Vážená slečno! Vy bohužel nejste feministka, ale jste na dobré cestě. Co, abyste začla tím, že byste si zjistila, co feminismus vlastně je? Doporučuji přelousknout něco od kapacit typu Germaine Greerové, nebo absolutní klasiku žánru, Ženský mýtus od Betty Friedan. Bohužel obě dílka vycházejí ze zkušeností amerických středostavovských žen a pro středoevropanku mohou být v mnohém nepochopitelné, či minimálně nepřínosné.
Pokud byste raději něco místního, doporučuji některá pojednání od E. Krásnohorské, M.D. Rettigové... nebo vlastně jakékoliv veřejně činné ženy působící během národního obrození. Ze současných autorek pak vřele doporučuji Evu Hauserovou.
No a kdyby vás zajímalo, co je hlavním tématem dnešního feministického hnutí, pak vězte, že je to například nerovnost v odměňování - v Čechách činí cca 30%, či nízkou účast žen v rozhodovacích procesech. V tomto ohledu jsme na evropském chvostu a celosvětově nás předstihují některé muslimské země.

11 Melkora Melkora | Web | 23. června 2015 v 20:05 | Reagovat

[9]: Jekaterino!
Pokud vám vyhovuje žít ve společnosti, kde jste nucena přijímat podřadné práce za mrzký peníz, nést na bedrech veškerou péči o rodinu, být posuzována podle vzhledu, nikoliv podle inteligence a cítit se provinile kdykoliv uděláte něco sama pro sebe, prosím, máte na to právo.
Respektujte ale, že je tu spousta žen, kterým taková společnost hrubě nevyhovuje a snaží se ji změnit.

12 Sasanka Sasanka | Web | 23. června 2015 v 20:36 | Reagovat

[10]: Myslím, že nemá cenu číst si knížky o tom, jak si nenechat od chlapů srát na hlavu. Koneckonců, nemůžeme být všechny političky nebo manažerky, některým ženám bohatě stačí, když je nikdo nebude nutit přijímat role, které přijímat nechtějí, a do téhle kategorie se řadím i já.

[11]: Ani tohle bych neviděla tak černě. Nucena přijímat podřadné práce za mrzký peníz? Ale no tak. Jo, ženský jsou placený méně, ale podřadné práce? Co je podřadného na učitelce? Doktorce? Úřednici? Chlapi už taky chodí na mateřskou (ojediněle ale přece) a dělat něco sama pro sebe je skoro definicí ženství :D Nechápejte mě špatně, je potřeba bojovat za rovnopránost, ale realita podle mého zdaleka neodpovídá hororovému scénáři, který popisujete.

13 Melkora Melkora | Web | 24. června 2015 v 9:48 | Reagovat

Vážená Sasanko!  
Pokud máte pocit, že nemá cenu, číst knížky obzvláště pak když jejich autorkami jsou přední světové myslitelky, neboť vás nemají čím obohatit, pak to bude asi pravda. Ostatně nepochybuji o tom, že se znáte podstatně lépe, než vás znám já.
Samozřejmě, nemůže být každá manažerka, ovšem pokud ve veškerých vedoucích pozicích převládají muži a to i v oborech tradičně "feminizovaných", pravděpodobně za to může diskriminace. Anebo nás naše ženství opravdu předurčuje k podřízenému postavení, protože víc bychom nezvládly. Pak ovšem nevím, o čem se tu bavíme.
Dále bych ráda poznamenala, že to, co jsem popsala, není hororový scénář. Je to statistika! Pokud vám to připadá, jako horor, vězte, že v něm žijete.
A pokud vám ke štěstí stačí že dvě procenta(!) českých otců odchází místo žen na mateřskou, pak si můžete být jista, že podle mě je to, sakra, málo.

14 Sasanka Sasanka | Web | 24. června 2015 v 13:18 | Reagovat

[13]: Dobře, dvě procenta nejsou moc, ale je to obrovský pokrok. Myslím, že ještě nedávno by se to bralo jako "proti přírodě". Nemám to podložené statistikami jako vy, zas tak do problému nevidím... Ale ono to dává smysl. Jak by asi muž třeba kojil, že ano :D
O těch vedoucích pozicích... Samozřejmě diskriminace existuje. Ale velká část problému je podle mého zkrátka způsobená tím, že většina žen ve finále  upřednostní rodinu před kariérou.
Být dobrou matkou a zároveň na vedoucí pozici jsou dvě věci, které spolu jen těžko zkoordinujete. Například vedení firmy vyžaduje téměř všechen čas a neuvěřitelné množství energie a dřív nebo později začnou ty biologické hodiny prostě tikat a žena zatouží po miminku a potom prostě nechce hned začít chodit do práce. Chce být doma a ten svůj malinký uzlíček štěstí chovat a rozmazlovat. A časem bude chtít druhé dítě, které si zaslouží úplně stejnou péči a lásku.
Abych to uzavřela. nemyslím si, že nás ženství předurčuje k nižšímu postavení. Nemyslím si, že by ženy nezvládly to samé co muži. Naopak, ženy jsou mnohem silnějí, protože dokážou místo sebe upřednostňovat svou rodinu, stavět své děti na první místo, i když je to bude stát kariéru. To už ale není o sociálních problémech nebo o rovnoprávnosti - to je jednoduchá biologie, hormony a pudy.
Nejsem manažerka, nejsem ani matka. Ale vím, že jednoho dne matkou budu a na mateřské zůstanu, i kdyby mě to mělo připravit o možnost někam to profesně dotáhnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama