Cena Nevinnosti

6. prosince 2014 v 10:49 | Sasanka |  Čtenářský deník aneb moje oblíbená tvorba x)
Jak se zkouškové blíží čím dál rychlejším tempem, začíná období masivní prokrastinace. Vzhledem k tomu, že většinu průběžných úkolů a seminárek už mám odevzdaných, a učit se mi nechce, začala jsem po třech měsících neustálého šprtání zase číst. Poté, co jsem během jednoho víkendu zvládla všechny tři části Delíria, jsem se vrhla na další kousek, který jsem si spolu s ním přitáhla z knihovny. Jmenuje se to Cena nevinnosti a napsala to australská spisovatelka Rebecca James. (V originálě zní název Sweet Damage, což podlě mě příběh vystihuje mnohem lépe, ale dejme tomu).

Hlavním hrdinou je - šok - kluk jménem Tim, kterému je orientačně nějakých dvacet plus. Baví ho surfovat, plavat, chodit na pivo a... to je tak asi všechno. Pracuje u táty v restauraci, bydlí se svou bývalou a jejím novým přítelem a prostě se jen protlouká životem. Až to jeho ex-slečně Lille začne vadit a najde mu bydlení ve velkém starém době u dvacetileté Anny, která trpí fóbií z otevřených prostor a je über divná. Rodiče jé zemřeli před třemi lety, a potom je tu někdo jménem Benjamin, který taky zemřel, ale Tim nedokáže zjistit, o koho šlo (by the way, asi pět kapitol předtím, než nám to Anna prozradí, už je to všem celkem jasný, kromě Tima).
A pak se začnou dít divý věci. Postavy, které Tima v noci pozorují, když spí. Divné zvuky rozléhající se tím velikánským děsivým domem. Zdemolovaná kuchyně a divné nápisy na zdi. Anna si nepamatuje, že by něco z toho udělala - může za to kombinace valia a vodky, nebo lže?
Knížka byla docela napínavá. Střídají se části z Timova pohledu, psané v ich formě, jednou za čas je tam kratší část o Anně psaná v er formě, takže jak se knížka blíží ke konci, všechno to do sebe začne víc a víc zapadat. Oproti všem očekáváním, která jsem si během první půlky vybudovala, se nejedná o nic nadpřirozeného a místo duchů a zlých strašidel tu máme lidskou bytost, která utrpěla velké ztráty, a od té doby není tak úplně v pořádku. Zajímalo by mě, jestli autorce někdy umřel někdo blízký, protože to, jak se s tím v textu vyrovnává, je skoro kouzelné. Tu bolest, kterou Anna prožívá, jsem cítila až v žaludku. Hlavě v částech o Benjaminovi, ještě předtím, než jsem zjistila podrobnosti.
Co bych vytkla, je úplný konec knížky. Ta hlavní zápletka na konci, kde se má všechno nějakým napínavým způsobem vyřešit. Přislo mi to trošku zmatené a možná se z toho dalo vytřískat víc akce, víc šoku, víc všeho... To ale neznamená, že by celá knížka byla špatná, jen te konec spadal o jednu kategorii níž než předchozích skoro tři sta stránek. Celkově 4 hvězdičky z pěti, právě za to zakončení.

xoxo
Sasanka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama