Ahoj, dneska ti to sluší!

17. prosince 2014 v 11:17 | Sasanka |  Téma týdne
Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je nejkrásnější, nejdokonalejší, nechytřejší, nejsympatičtější a zkrátka nejvíc bezchybný tvor na světě?
A zrcadlo mlčí, a... A pořád odráží ten samý obrázek. Víte, kdo na něm je? Holka. Dvacet let, deset kilo by mohla zhubnout a o pět centimetrů by mohla bejt menší. A o dva by si měla zastřihnout konečky, protože už se jí třepí. Nebo možná o tři. Jak by vypadala v mikádu?
Zvedám si vlasy a držím si je u uší. Kdyby mi účes zůstal v tomhle tvaru, asi by mi mikádo slušelo. Jenže on tak nezůstane. Pravá půlka vlasů by se vytáčela ven, levá půlka dovnitř, ofina by se mi zkroutila na stranu a ve finále bych místo boba měla na hlavě tornádo. Díky, nechci.
Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi...
A zrcadlo mlčí, a mlčí, a... A Teď odráží místo obyčejné holky ještě její nechápavý výraz v obličeji. Kdyby měla trošku hubenější tváře, aby nevypadala jako kedlubna, trošku menší nos, aby si ho nemáčela v polívce, když se nad ni trochu víc nakloní, menší mezeru mezi předními zuby, aby jí tamtudy neutíkaly špagety z pusy. Kdyby měla všechno tohle, možná by byla i krásná. Nebo aspoň docela pěkná. Měla bych si vytrhat obočí.
Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, proč se musíš pořád tak blbě tvářit?
A zrcadlo mlčí, a mlčí, a mlčí, a... A já si říkám, že možná ani nechci slyšet žádnou odpověď. Tuším, co by mi řeklo.
"Přestaň se litovat, krávo," říká zrcadlo v mé hlavě. "Vadí ti špek na břiše? No tak zvedni prdel a jdi dělat sedy lehy. Nelíbí se ti baculaté tváře? A co třeba odložit tu sušenku, cos právě rozdělala? Hmmm, to tě asi nenapado, co?"
Zrcadlo se mi posmívá. Nelíbí se mi to. Říkám mu, aby přestalo.
"Tys chtěla odpovědi na otázky. Tak teď je dostaneš. Nejkrásnější je Katherine Heigl. Nejchytřejší je Sheldon Cooper (Ale ten je přeci vymyšlený, oponuji v duchu). Nejdokonalejší je Megan Fox (vždyť po té už ani pes neštěkne, nadávám zrcadlu, ale nahlas to neřeknu). Ty... Jsi... Nic. Nic neznamenáš. Nikdy nebudeš dokonalá. Ani pro mě, ani pro sebe, ani pro nikoho jiného."
Zrcadlo mi vmetlo do tváře všechny moje obavy a pochybnosti. Zrcadlo je zlé monstrum, které si dalo za životní cíl mě trápit a mučit a nakonec mě zlomit vejpůl. Přitom je venku tak hezky, sluníčko osvěcuje Brno a já konečně po dlouhé době vidím z okna celé město jako na dlani. Stejně jako v září, když ještě sychravé počasí a mlha nebyly naším denním chlebem. Nebo denní kávou, to je přesnější. Zatím jsem vypila jednu, po obědě si dám další.
Zrcadlo je vrah!
Je to vrah všech ideálů a je to vrah všeho dobrého, co jsem si o sobě myslela.
Proč, proč mi to všechno dělaš? Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, proč nemůžu být na chviličku šťastná? Proč nemůžu být na chviličku krásná? Proč nemůžu být alespoň pro jednoho člověka na světě dokonalá?
A zrcadlo mlčí, a mlčí, a mlčí, a mlčí. A nepromluví. Zarytě vyplňuje ticho dalším tichem. Nepromluví a ani nikdy nepromluvilo.
Všechno to bylo jen v mojí hlavě. Sama jsem na sebe křičela nadávky, sama jsem se urážela a srážela na kolena. Jenže už mě to nebaví, už jsem unavená. Na kolenou má člověk špatný výhled. A nikam nedosáhne. A pak má ta kolena otlačená a zarudlá.
Vstanu. Narovnám záda. Roztáhnu paže.
Já jsem dokonalá. A celý svět mi leží u nohou. Stačí si ho vzít a přetvořit k obrazu svému.
Jsem dokonalá. Jsem dokonalá, jsem dokonalá, jsem dokonalá. Mantra. Funguje.
Otáčím se a vyrážím. Jdu si vzít svět. Jdu ho ovládnout a přivlastnit si ho. Jdu ho změnit a jdu si ho užít.
Zrcadlo na mě nechápavě kouká, i holka v něm se otáčí zády a kamsi jde.
Jakmile za mnou zapadnou dveře, zrcadlo se plácne do čela.
"Bože můj, ta holka je ještě větší kráva, než jsem si myslelo..."
"Viď?" odpovídá mu věšák na bundy. "Vzala si mámin kabát a teď se bude celej den vztekat, že je jí moc velkej."
Zrcadlo kroutí hlavou a věšák ho napodobuje.
Bullshit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 17. prosince 2014 v 12:05 | Reagovat

Ha ha, tohle je dost úsměvný článek, hlavně tedy ke konci, kdy zrcadlo rozpráví s věšákem. :-D

2 Kelíns Kelíns | Web | 17. prosince 2014 v 12:21 | Reagovat

To je nejlepší :D tvoje povídka se mi moc líbí. Ten konec mě rozesmál.

3 Sasanka Sasanka | Web | 17. prosince 2014 v 14:49 | Reagovat

[2]: Nebylo mým cílem napsat povídku, spíš je to takový výkřik do tmy :) Ale jsem ráda, že se mi i tímhle výkřikem podařilo někoho pobavit :-)

4 M. M. | Web | 17. prosince 2014 v 16:11 | Reagovat

Páni, tento článok sa mi fakt páči. Vidno, že máš veľa fantázie, môžeš vymyslieť čokoľvek a sformulovať to a napísať takým štýlom, že to každého osloví. :-)

5 Barulk@ Barulk@ | Web | 26. prosince 2014 v 17:58 | Reagovat

Přesně tenhle článek jsem potřebovala. Jak výstižné, nemáš náhodou doma moje zdracdlo? nebo jeho dvojče, přijde mi že mají stejný humor o nás ... Ten výkřik do tmy se ti moc povedl. Děkuji Ti za něj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama