Listopad 2014

Ztracena v delíriu

22. listopadu 2014 v 9:15 | Sasanka |  Čtenářský deník aneb moje oblíbená tvorba x)
Trilogie Delirium sice není zrovna knižní novinkou, ale včera v noci jsem dočetla první díl, který jsem celý sfoukla za odpoledne a večer, a zanechal ve mě prázdnou díru plnou smíšených pocitů, kterou úspěšně nezalepil ani pokus proměnit knížku v seriál.
Takže, abych nějak shrnula, o co jde. Hunger Games a Divergence měly dítě (takže se srovnávání prostě nevyhnu), akorát že v tomhle světě se děti neposílají bojovat na smrt, ani je nikdo nenutí žít ve frakci, ale dělají něco možná ještě horšího - v osmnácti letech se jim povrtají v hlavě, aby odstranili hrozbu smrtelné nemoci zvanou amor deliria nervosa - schopnost milovat. Láska se považována za infekci, které je potřeba se zbavit. Touha, která jde v ruku v ruce s těmito city, je společensky nežádoucí a musí být vymýcena. Portland je obehnán vysokým elektrickým plotem. Je to kvůli tomu, aby držel venku Nežádoucí, divochy žijící bez léčby, nebo aby udržel spořádané obyvatele uvnitř?

Lovci kuliček

4. listopadu 2014 v 17:02 | Sasanka |  Žurnalistické počiny
Reportáž o brněnském orloji a o tom, jak se před jednáctou hodinou čeká na skleněnou kuličku.

Jsou čtyři stupně nad nulou. Umím si představit spoustu příjemných způsobů, jak strávit volné dopoledne - většina z nich zahrnuje horký nápoj a teplou deku. Místo toho stojím v Brně na náměstí Svobody u orloje a s rukou nataženou u jednoho z otvorů možná marně čekám na skleněnou kuličku, která má vypadnout v jedenáct hodin. Jsme tu čtyři a štěstí může mít jen jeden z nás. Je deset třicet.