Jak (ne)studovat

2. června 2014 v 10:54 | Sasanka |  Popelnice
Zkouškové se mi pomalu ale jistě blíží ke konci. Zítra mě čeká nejspíš nejtěžší zkouša tohoto semestru. Zatím toho moc neumím, takže místo poctivého šprtání sedím na blogu, prohlížím si staré komentáře a říkám si "dlouho jsem nic nepsala, mohla bych něco vytvořit." Dánská referenda o EU na mě čekají otevřená ve Wordu, finský přístup k unii jako další téma v deskách, co mám položené vedle sebe. A kdybych tu zkoušku nedejbože udělala, v pátek jdu na další z evropské integrace, takže bych se měla učit už i na ni. Ale co, na světě je milion věcí, které jsou mnohem zajímavější, záživnější a méně stresující, než učení. Pojďte se mnou na prohlídku těch největších studium-nepodporujících, prokrastinaci-umožňujících a lákavých činností, kvůli kterým mě stoprocentně od zkoušky vyrazí.

Vítejte na dnešní tour de prokrastinace. Jmenuji se Sasanka a dnes budu vaším průvodcem.


Jako první míjíme Facebook, můžete si ho všimnout po pravé straně. Facebook je, pro ty z vás, kteří s ním ještě neměli tu čest, největší zabiják času. Nic se tam neděje, nikdo tam není... a přesto jsme tam všichni, tupě zíráme do zdi a klikáme na F5, abychom se ujistili, že se opravdu nic neděje. V pravém horním rohu si můžete všimnout červené jedničky, která v mnohých z nás vzbuzuje euforii, dokud nezjistíme, že je to opět další žádost na farmvillu nebo pokeru. Nyní se prosím podívejte vlevo, kde je seznam aplikací. Ti bystřejší z vás možná zaregistrují různé hry, případně seznamy blízkých přátel či rodiny. Každopádně zde nalezneme také studijní skupiny, které jsou pro prokrastinaci jako stvořené - máme pocit, že děláme důležité věci do školy, například se informujeme o tom, kolik kdo dostal bodů a jak to bylo těžký a do kdy se má odevzdat opravná seminárka. Na druhou stranu jsou to informace přinejmenším zbytečné a rozhodně nám nepomůže zkoušku úspěšně složit znalost bodového zisku Pepíka Vokurky.

Poprosím vás, abyste v následující fází naší prohlídky zachovali klid a zůstali potichu, protože vstupujeme na akademickou půdu, která nám umožní opustit studijní aktivity a nahradit je jinými studentskými aktivitami. Vítejte v ISu, Informačním systému Masarykovy univerzity. Jedná se o patnáct let starý labyrint a zároveň o nejlepšího pomocníka každého brněnského studenta Masaryčky. Co je ovšem zákeřné? Přístup ke všem informacím je další možnou odbočkou od učení. Místo šprtání dánských referend si prohlížím statistiky bodů a zjišťuji, že jsem měla třetí nejlepší výsledek ze základů ekonomie, ale desátý nejhorší ze seminárky z Institucí EU. K čemu mi to je, když už mám oba předměty úspěšně za sedou? Přesně tak, k ničemu. A místo kapitoly o Finsku a Euru se probírám doporučeným studijním plánem a nabídkou předmětů na příští semestr. Sice je zkouška už zítra a zápis předmětů začíná až na konci června, ale proč je nemít vybrané předem, že?

Než se v tomto bludišti plném informací o průběhu studia ztratíme, navštívíme spolu další dva internetové strašáky každého studenta. Prvním je email, kam chodíme zhruba desetkrát denně jen proto, abychom zjistili, že nám nepřišla žádná nová zpráva. Případně dva nebo tři spamy. A když už jsme na seznamu, přečteme si pár článků na novinkách. Dnešní menu zahrnuje například informace o počasí nebo zajímavý, ale über-zbytečý článek o paní, která si na zahradu nechala navézt 80 tun písku a proměnila si tak svůj dům na plážový příbytek. P. S. je k tomu i video.

Druhou a poslední internetovou zastávkou je právě blog, na který si mnozí studenti vzpomenou právě v těchto těžkých chvílích. Smažou komentáře, které nabízí nejrychlejší výdělek jen pomocí internetu, podívají se, kdy publikovali poslední článek... a zastydí se. Copak existuje lepší čas na napsání dalšího příspěvku, než právě teď?

Na internetu čeká nepřeberné množství dalších nástrah, ale náš čas se krátí a na jejich podrobnou prohlídku nemáme čas. Zájemcům proto nabízíme prodloužený zájezd s názvem "Prokrastinační prostředky praktikované při pozdějším pokus," zkráceně PPPpPP. Tento zájezd je ideální pro ty z nás, kteří veškerý svůj čas vyhraněný pro studování strávili výše zmíněnými způsoby a nyní mají další týden, kdy se připravují na opravný termín. Zahrneme sem online hry, chatování, nakupování na aukru a spoustu dalšího. Tento zájezd je navíc velmi levný, stojí pouze jedno eFko.

V rychlosti se podíváme, co nabízí mobilní telefon. Kromě esemeskování, telefonování a možnosti připojit se k internetu a navštívit tak jakékoliv z dříve zmíněných míst, zde existuje možnost hrát logické hry. Ty přece cvičí paměť, no ne? Takže pojďme pařit střílení kuliček, krmit Poua nebo ňomňoma ve hře Cut the rope. To je přeci mnohem zábavnější než učení.

Televize, ach ta televize. Dávají tam velké prd, takže si pustíme kanál Retro a celé dopoledne strávíme čuměním na staré videoklipy. Některé jsou skutečně k pokukání, dávám vám proto půl hodiny rozchod, abyste krásy televize mohli obdivovat dle svého vlastního časového harmonogramu. Setkáme se přesně za třicet minut v místě, které ráda označuji výrazem prdel. Když totiž zjistíte, že jste půl dne strávili na naší prohlídce a nic jste se nanučili, jste prostě a jednoduše totálně v prdeli a nezbyde vám nic jiného, než si konečně sednout ke stolu, otevřít sešit/knihu/učebnici/desky a začít se pořádně učit. Ale nejdřív si uděláme kafe a dáme si něco dobrýho. A hele, na stole leží letáky! Co asi mají ve slevě v Lidlu...?

xoxo
Sasanka, která možná udělá zkoušku, ale asi spíš ne.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 2. června 2014 v 13:32 | Reagovat

Výlet sociální sítí skončil nakonec u bedny, jak by taky ne. Zapínám ji čím dál tím méně, pár odvážných přátel se jí zbavilo, ale namísto toho mají internet v mobilu, čemuž se osobně bráním. A FB vidím jako možnost prezentace, nikoliv zabijáka času, raději ven, ale že bych se chtěla jako ty učit - taky ne. :-D

2 K. K. | Web | 2. června 2014 v 16:58 | Reagovat

Muehehe, jak povědomě mi to zní. :-D A v podstatě je to platné na plnění jakýchkoli povinností, nejen těch studijních...

3 Neriah Neriah | E-mail | 2. června 2014 v 19:02 | Reagovat

:D To mi něco říká... Zítra dvě zkoušky, pozítří další dvě, a já si čtu celý den knížku, kterou už znám nazpaměť. Ale jo, už jsem se od ní přesunula na facebook, kde jsem našla ve skupině našeho oboru pěkný souhrn pojmů na jeden z předmětů, takže aspoň tak. Dokonce jsem ten soubor i stáhla, ovšem už neotevřela. Úvod do školní didaktiky se mi pořádně vysmívá, stejně jako logopedie. Co na to středeční předměty, to si radši ani nepředstavuju. No nic, ukončím tento blábol, neboť mě čeká přečíst ještě pár článků od oblíbených blogerů, následně se podívat do ISu, zda mi něco neuteklo (a jo, vím, že ne) a pak ještě rychle na mail a taky mám ještě hlad. :D Dnešní noc bude asi dlouhá. :D Hodně štěstí u zkoušky. :-)

4 Taychi Taychi | E-mail | Web | 2. června 2014 v 20:55 | Reagovat

Hry jsou pro mě největší zabiják,
nechci se vidět až budu vysokoškolák.
Nebo učitelka s horou neopravených písemek. :-D

5 Lizz Lizz | Web | 10. července 2014 v 10:55 | Reagovat

Zdravím! (Ano, ano, ještě stále žiju. :D)
Po dlouhé době jsem opět zavítala na blog. A tahle prohlídka... Vím přesně o čem mluvíš. (Ačkoliv se mě studia až do září moc netýkají a pak, no pak se uvidí, protože můj přístup k tomu je vlastně přesně popsát tady.)
Nicméně popřála bych hodně štěstí u zkoušky, ale hádám, že jdu trochu s křížkem po funuse, takže jenom doufám, že ti to vyšlo a obě zkoušky máš úspěšně za sebou. Měj se :D *nenápadně zase mizí*

6 Ivana Ivana | E-mail | Web | 9. listopadu 2014 v 17:06 | Reagovat

To je mi ale hodně povědomé. Prokrastinaci znám dost důvěrně. Jenom nemám ten IS, ale zato vím o existenci spousty zajímavých webů se skutečně užitečnými informacemi, které mi dávají velmi realistickou iluzi toho, že se neflákám, že se vlastně neformálně vzdělávám. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama