Kariéry učitele a politika se nevylučují, říkají studenti

11. ledna 2014 v 12:47 | Sasanka |  Žurnalistické počiny
Můj historicky druhý a zatím poslední časopisecký počin, který jsem na vysoké spáchala. Dělat anketu byla zajímavá skušenost, jen je škoda, že se týká něčeho taaaaak nudného. Sama politiku moc nemusím a nějak extra se o ni nezajímám - jasně že je důležtité, kdo to tady vede, ale abych sledovala činnosti i těch "řadových" politiků, to vážně ne. Jsem ráda, že znám jméno premiéra a prezidenta. No nic, tady si můžete prohlédnout celou anketu, akorát vám odmažu příjmení a fotky... přeci jen, nemůžu po internetu šířit identitu cizích lidí, že... :D

Nedávno se uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny, během kterých někteří vyučující naši univerzity kandidovaly za různé politické strany. Ptali jsme se našich studentů, co si o tom myslí a jestli je podle nich správné, pokud se učitel angažuje i politicky.

Jakub, 19 let
mediální studia a žurnalistika - bezpečnostní a strategická studia

U nás na gymnáziu se učitel stal starostou a potom svou kariéru ve školství ukončil. Tak je to podle mě správně. Ale dokud nevkládá vyučující své politické přesvědčení do výuky, tak mi to nepřijde jako problém.Miroslav, 20 let
bezpečnostní a strategická studia - politologie

Pedagog, který se věnuje jen učení na vysoké škole, není pro mě dobrý pedagog, takže uvítám, když se angažuje i někde jinde. Nemělo by se ale stát, že učitel bude jakkoliv politicky ovlivňovat své studenty. Také by svou stranickou příslušnost neměl dávat najevo moc veřejně.

Valerie, 21 let
sociologie

Politika patří nejvíc k politologii, v tomto oboru znám i některé učitele, kteří jsou příslušníky politických stran. Dokud dokáže být vyučující tolerantní a neprotlačuje svou stranu ve výuce, nevidím v tom problém.

Kamila, 24
sociální práce

S politickou angažovaností učitelů souhlasím, pokud se věnuje všemu na plno a jednu oblast nevynechá. Učitel toho může politice hodně nabídnout, například pohled na školství zevnitř, jak to vlastně funguje. Tyto dvě funkce se určitě nijak nevylučují.

Zuzana, 21 let
mediální studia a žurnalistika - environmentální studia

Záleží na tom, co vyučuje. Pokud učí češtinu, nemá to žádný vliv. Na druhou stranu politolog by neměl být angažovaný a dodržovat politickou nestrannost, nebo to alespoň veřejně neprezentovat.

Lukáš, 23 let
politologie - sociologie

Znám některé učitele, kteří se angažují v politice. Když svoje politické přesvědčení netahají do přednášek a nesnaží se ovlivňovat studenty, nic proti tomu nemám. Ty dvě funkce se dají sladit, ale záleží na každém individuálně, jak si zorganizuje čas, aby jednu z nich nezanedbával.

Jana, 21 let
generová studia - sociální antropologie

Politická angažovanost učitelů není v principu špatná, ale záleží na úrovni medializace jejich kampaně. Veřejná angažovanost může sklouznout k tomu, že tím ovlivňuje své studenty. Neumím si představit, kolik času zabírá práce na univerzitě nebo v politické straně, takže netuším, jestli se to dá stíhat obojí.

Matěj, 20 let
sociologie - politologie

Je to v pořádku u emeritních nebo externích vyučujících, kteří nepřednáší každý týden a nemají takový vliv na své studenty. V případě stálých vyučujících bych možná zřídil kontrolu, jestli se nesnaží ve výuce propagovat svou politickou stranu. Z principu proti tomu ale nic nemám. Politika ale na vysokou školu patří, už vzhledem k tomu, že se tady vyučuje politologie.

Petra, 19 let
bezpečnostní a strategická studia - sociologie

Akademická půda by měla být objektivní, co se týká politiky, a neměla by mít tendence hodnotit politiku a politické strany. vyučující se může angažovat v politice, pokud by se nejednalo o funkci, kvůli které by nestíhal práci učitele. Studenti by z jeho přednášek neměli poznat, že se angažuje v politice.

Barbora, 19 let
mediální studia a žurnalistika - sociální práce

Na tohle téma nemám nijak vyhraněný názor, o politiku se moc nezajímám. Ať si dělá učitel v politice, co chce, ale když je ve škole, neměl by své názory nijak dávat najevo a věnovat se jen výuce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama