Mortal Instruments: Město z klišé

13. září 2013 v 11:55 | Sasanka |  Popelnice
Knižní předloha od Cassandry Clare se mi moc líbila. Bylo to takové oddechové čtení, ve kterém si najdete své oblíbené jedince (Jace) i páry (Alek a Krasomil), stejně jako lidi, které nemůžete vystát, ale nakonec zjistíte, že byli jen smutní a zoufalí (inkvizitorka). Nedá se mluvit o literárním pokladu, spíš bych to označila pojmem anální literatura. Ale je poznat, že paní umí psát, knížka se čte skoro sama díky vtipným hláškám (zajímavé, jak všichni najednou vytáhnou tu správnou hlášku ve správnou chvíli.
A o čem, že to je? Vezmu to hodně zkráceně. Clary Frayová zjistí, že není úplně normální člověk. Je totiž lovcem stínů, stejně jako její matka, kterou unesli. A tak se rozhodne ji za každou cenu najít. Mezitím se stihne zamilovat do Jace, ze kterého je potom na dva díly její bratr (pak zjistí, že to vlastně vůbec není pravda). A vlastně o nich dvou to celé je. Kdo četl, možná mi dá za pravdu, že mnohem víc fandíte úplně jiným párům, než je tenhle. Jaceův nevlastní bratr Alek, který je do něj zamilovaný, to ve druhém díle dá dohromady s krásným ale poněkud šíleným, téměř tisíciletým čarodějem. Simon, Claryn nejlepší přítel, potom ve čtvrtém díle chodí najednou s Isabelou (nevlastní sestra Jace, vlastní sestra Aleka) a s Maiou (vlikodlačka, patří do smečky Claryna nevlastního otce). Takhle se zdá, že tam vlastně každý s každým, což je tak trochu pravda, ale ty hlášky, kerými je knížka doslova prohnilá skrz naskrz, to zachraňují.

Teď už ale k filmu. Už podle prvních ukázek mi bylo jasné, že některé postavy by potřebovaly přeobsadit. Například Jace, kterého hrál Jamie Campbell Bower. Všimnout jste si ho mohli například v druhém dílu Twilight, hrál jednoho z Volturiových (toho nejdivnějšího). Nebo v Harry Potterovi, kde se mihl jako Grindewald. Role pohledných podivínů zvládá, takže Jace pro něj neměl být problém. Ale za celé dvě hodiny jsem si na něj nezvykla. Dokud jsem měla zavřené oči, dalo se to. Ale nechápu, proč mu dali do ucha náušnici a na hlavu kudrlinkatou hřívu alá John Travolta v Pomádě. Nějak jsem mu nevěřila, že je to arogantní parchant, spíš mi připadal jako někdo, kdo by mohl být v první řadě Prague Pride pochodu na podporů gayů a lesbiček. A PROBOHA, bylo nutné malovat mu oční linky?


Clary, to je jiná kapitola. Hrála celkem obstojně, vypadala k světu... Jen to obočí. Celý film jsem musela zírat na její obočí. Kamarádka prohlásila, že celý film porovnávala Claryno obočí s tím, jaké má obočí kdokoliv jiný ve filmu. Došla k názoru, že i Hodge má obočí hezčí. Kdo je Hodge, to teprve příjde na řadu. Plus body ale dostane za to, že vypadá, jako by své filmové matce z oka vypadla. Jen by si mohla vzít příklad z toho, jak Jocelyn Frayová pečuje o své obočí.

Další na řadu přijde Simon. Proti kterému nemám jedinou výtku. Byl přesně takový, jak jsem si ho představovala. hrál perfektně a když Clary vyznával lásku, měl v hlase přesně ten tón člověka, který se snaží za každou cenu nerozbrečet, aby neztratil poslední zbytky sebeúcty. Navíc byl moc krásnej, i s brýlemi (s těmi snad ještě víc než bez nich).


Isabela a Alek jsou Jaceovi nevlastní sourozenci, taky lovci stínů. I když ani jeden z nich nevypadal na míň než pětadvacet let, nakonec jsem si na oba dva zvykla. S Isabelou jsem sice ze začátku měla problémy, ale v průběhu filmu si mě získala a nakonec jsem usoudila, že ze všech Lovců stínů odvedla nejlepší výkon a nejlépe sedla do role. Alek byl krasavec, ale nedostal moc prostoru a navíc se choval jako kretén. Už se těším na příští díl, až bude chodit s Krasomilem.

Krasomil Pohroma. Ach, Krasomil. "Kulaté stoly se ke mě hodí víc než ty hranaté." Jeho nezapomenutelná hláška tuším z druhého nebo třetího dílu. Anglicky mu sice říkají Magnus Bane, ale Krasomil Pohroma je milionkrát lepší. Od začátku jsem si ho představovala trochu jako Adama Lamberta v klipu If I Had You. Teplej do morku kostí a celej třpytkatej :-D I když úplně nesplnil má očekávání, byl nepřekonatelně boží. V první scéně, když vylezl v polorozeplé košili a trenýrkách, člověk se do něj musel zamilovat. Ach, Krasomil... Ty dvě scény s ním byly žalostně nedostačující.


A co vlastně na tom filmu bylo tak špatné?
Klišovitost. Jedno velké klišé za druhým. A hudba. Hudba, která naprosto nesedla do kontextu a celé to s sebou stáhla na ještě nižší úroveň než teď. Film ode mě dostává krásné dvě hvězdičky z pěti. Jednu za Simona, jednu za Krasomila, kvli kterým má cenu to vidět a jít na pokračování. Ty tři strhnuté hvězdičky jsou za hudbu, Claryno obočí a Jaceovy vlasy.

xoxo
Sasanka
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tai Todd Tai Todd | Web | 13. září 2013 v 12:21 | Reagovat

Mě se tam naopak Jamie hodil, kudrnatý vlasy i tu naušnici tam má pořád, to mu nedali záměrně kvůli filmu :D Ale je fakt, že i když semi tam hodil, měla jsem půlku filmu divný pocit si na něj zvyknout... některé scény si celkem překopaly, ale tak, četla jse  knížku, chtěla jsem jen vidět, jak sfušovali film, nenadchlo mě to nějak ohromně, ale ani nezklamalo...ale herečka,co hraje isabell mi nesedí. Iz má být nepřeknatelně nádherná, kdežto herečka se tváří pořád, jako vrah, až ji to nedělá moc hezkou.A je teda fakt, že hudba mi rvala srdce i uši, tam kde se to nehodilo, hudba dramatická, jak sviň a naopak...

2 sarushef sarushef | Web | 13. září 2013 v 15:20 | Reagovat

To vypada dost zajimave.

3 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 14. září 2013 v 21:57 | Reagovat

Neviděla ani nečetla, ale chci si přečíst. Asi v angličtině, pokud to půjde. Pokud ne, českou verzí asi nepohrdnu. Filmu se bojím, hlavně kvůli tomu obočí, ale jak tak čtu o Krasomilovi, kterého mi kamarádka nadšeně ukazovala už dříve, rozhodně se na to podívám. Musím se přiznat, že kdykoliv vidím plakát s hlavní hrdinkou, první, co mě napadne, je obočí. :D

4 Rowan Rowan | Web | 18. září 2013 v 11:38 | Reagovat

Hm, a mě naopak ten film přišel příjemně odlehčený od těch klasických nejklasičtějších klišé. čekala jsem zoufalost tipu Twilight a byla jsem dost příjemně překvapená. Tahle recenze mi ve vší úctě přijde trochu o ničem :D ale chápu, že pro někoho, kdo četl knihy tam je nepochybně tisíc a jedna věc, která měla být "prostě jinak" :D

5 Faint Faint | Web | 18. září 2013 v 13:01 | Reagovat

Podľa mňa tu riešiš absolútne hlúposti. Film bol dobrý, podľa knihy, veľa rozdielov tam nebolo. Ale sto ľudí, sto chutí...
No jesmutné, že práve kvôli takým veciam sa stoplo natáčanie druhého dielu

6 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 18. září 2013 v 13:17 | Reagovat

To obočí je vážně hrozné, ale za to asi nemůže maskérna, protože ta herečka má tohle hrozný obočí už v jiném filmu... Ale myslím, že je trochu hloupý posuzovat film jenom kvůli obočí hlavní hrdinky.

7 Rien Toute Rien Toute | Web | 18. září 2013 v 13:22 | Reagovat

Škoda, že fotka Jace mi nejde načíst... Ale to nevadí. Abych pravdu řekla, tak všechny tři knížky, které jsou v knihovně dostupné, jsem přečetla, ale film jsem zatím neviděla, vlastně jsem ani netušila, že tuto sérii zfilmování čeká. Snad najdu čas se na něj podívat...

8 Judy-Anne Judy-Anne | E-mail | Web | 18. září 2013 v 14:47 | Reagovat

Sice jsem to neviděla ani nečetla, ale v nějakých věcech s tebou nesouhlasím. Sice nevím, jak by měl vypadat Jace, ale mě se líbí víc než normálně. Řekla bych, že ty linky mu i pomohli. Pak je tu hudba, která se mi nehorázně líbí, ale nevadí no. A Clary a její obočí? Lily patří mezi ty nejlepší herečky (z mého pohledu) a bez toho obočí by to nebyla ona...

9 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 18. září 2013 v 15:27 | Reagovat

Až na to, co jsi napsala o Simonovi s tebou absolutně nesouhlasím a souhlasit nemůžu.
Promiň, ale děláš si srandu? To chceš aby měla Clary místo obočí jenom čárku, jak to teď má být "in"?
Podle mě byl ten film úžasný. Nevadila mi ani hudba, ani obsazení, snad jen možná kromě Luka.
Chápu, ne každému se musí všechno líbit a beru tvůj názor, ale několik věcí cos napsala mě vážně dostalo, ovšem v tom špatném slova smyslu.

10 Cindý Cindý | 18. září 2013 v 16:44 | Reagovat

Hned přiznám, že knihy jsem nečetla (i když to mám v plánu), ale film se mi dost líbil. Vzhledem k tomu, jak se v poslední době daří režisérům ztvárnit knihy, bych už předem čekala něco horšího - nezáživného až nudného, divně potemnělého, aneb jako Twilight.
Ale Mortal Instruments takové nebylo. Lily Collins, ztvárňující Clary, byla výtečná, téměř celý film jsem jí její výkon věřila. Horší už to bylo s Alecem, který mi tam přišel trochu "navíc", taková temná postava na straně hodných do počtu. Isabel byla poměrně charismatická a osobitá, Simon se mi líbil už z principu. Co říct o Jacovi... Nu, už jen k jejich načrtnutému vztahu bych čekala, že on měl být mnohem hezčí a charizmatičtější, než jaký byl ve filmu. Ale na druhou stranu se mi líbila jeho temná stránka, na kterou se Jamie docela hodil.

Příběh sám o sobě byl trochu moc zamotaný na jeden film, ale protože bude zřejmě pokračování, tak je to akorát tak v pořádku. Efekty byly provedené pěkně, lehce. Hudby jsem si tolik nevšímala, ani mě nezarážela, ale ani mě neoslovila.

Rozhodně nesouhlasím s tvým hodnocením, kde popisuješ jen vzhled herců - o tom by hodnocení filmů být nemělo. Jak už jsem psala, knihy jsem nečetla a proto nemohu soudit to, zda zůstal film věrný předloze, ale myslím, že film to byl opravdu vydařený a rozhodně se těším na další díly.

11 Sasanka Sasanka | Web | 18. září 2013 v 17:10 | Reagovat

Jaaaj, objevila jsem se na titulce a hned si všichni myslí, že to, co píšu, myslím smrtelně vážně. Jen bych chtěla uvést věci na pravou míru. Skoro NIC, co píšu, nemyslím vážně, musíte to brát s trochou nadsázky. A další věc. Chápu, že se vám ten film dokonale líbil. Mě by se v patnácti taky líbil, bez výtek. bohužel, trochu jsem přerostla cílovou věkovou kategorii a asi už jsem na takové filmy moc "dospělá." Bohužel...

12 -MSW- -MSW- | Web | 18. září 2013 v 18:45 | Reagovat

podľa mňa by to mohlo byť super :-) a to dievča ktoré hrá Clary je Lilly Collins a tým svojím obočím je povestná :-) podľa mňa je veľmi krásna aj s ním :-) môj názor ;-)

13 g g | 18. září 2013 v 19:39 | Reagovat

[12]: súhlasím, ja som si to obočie na nej ani veľmi nevšímala, ale páči sa mi to, že je to prirodzené. ale bolo to trochu príliš preklišované

14 charlottechocolate charlottechocolate | E-mail | Web | 18. září 2013 v 20:45 | Reagovat

Její obočí mě naprosto fascinovalo, a to po celý film... Ale jinak? Musím říct, že to byl jeden z nejlepších filmů za posledních půl roku a hudba mi naopak přišla... dobrá.
A Jace? Něco odpudivého a zároveň hrozně přitažlivého v jedný osobě a jeho poznámky mě docela dostávaly. Sarkasmus je úžasnej. :-)

15 Adelaine Adelaine | Web | 18. září 2013 v 21:01 | Reagovat

Ten poslední chlápek je slušně hot. :D Nechtěla jsem, kvůli tomu hlavnímu herci, přijde mi úplně odporný, ale asi na to kouknu.

16 TMI lover TMI lover | 28. května 2014 v 21:40 | Reagovat

Trochu si protiřečíš, ne? Například vyčítáš Jacovi oční linky (které mimochodem vůbec nemá), ale u Magnuse (angličtina je mnohem lepší, tvůj názor, že Krasomil je lepší, mě utvrzuje v obrázku, který jsem si na tebe udělala) je zbožňuješ.
Co se týče Jamieho v roli Jace, musím se smát tvému názoru. Hodí se tam naprosto perfektně, je to dost dobrej herec, k Jacovi se hodí mnohem víc než Alex Pettyfer, jemuž byla role taky nabídnuta (ne že by nebyl dobrej herec, ale bavíme se tu o Jacovi, ne o tajným agentovi).
Snad jediný, s čím můžu souhlasit, je Lilyino obočí. To ovšem nemá co dělat s filmem nebo její rolí, má ho takhle pořád, její vkus celkově je poněkud zvláštní.
A k hudbě:tvůj vkus musí bejt neuvěřitelně nudnej a odpudivej, protože písničky, jako Into The Lair od Zedda, kterou zvolili pro bitvu v hotelu Dumort, nebo Heart by Heart od Demi Lovato pro líbací scénu ve skleníku, byly zvoleny naprosto přesně a dokonale. Zkus se zamyslet na texty nebo energií, která z písní čiší, ne nad svým ubohoučkým zamindrákovaným dechovko-country-sračko repertoárem.
Sečteno podtrženo, umíš jen kritizovat a nedokážeš ocenit dobrej film.
Ach, ulevilo se mi. Tvůj článek mě trochu nasral :D

17 Sasanka Sasanka | Web | 2. června 2014 v 10:13 | Reagovat

[16]: Tak abych to shrnula. S Jacem jsem nespokojená hlavně proto, že naprosto neodpovídal obrázku, který jsem si udělala při čtení knížky. Na Krasomilovi jsou oční linky sexy, protože to má být extravagantní a extrentický všechno-sexuál (aneb ať žije mezidruhové páření). Co se týká toho jména, opět tě posílám přečíst si knížku. Jak se člověk jednou naučí, že je to Krasomil, zůstane to Krasomil napořád, stejně jako Bradavice pro mě budou navždy Bradavicema.
Styl nestyl, prací herečky je hrát. A jaký smysl má hrát sebe? Žádný, to zvládneme všichni. Anne Hathaway si kvůli roli nechala ostříhat svoje nádherný vlasy, Renée Zellweger kvůli Bridget Jonesové dvakrát přibrala a potom zase dvakrát zhubla. To si proboha nemohla nechat to obočí vytrhat? Zas tak velká oběť by to snad nebyla.
A Demi Lovato sice zbožňuju, ale Heart by heart prostě ní hrozně osmdesátkově a strašně předvídatelně. Sama o sobě je ta písnička ještě relativně ok, ale celá skleníková scéna je taaaaaaak strašně přitažená za vlasy.
Podrtženo sečteno (ano, vážně se to říká v tomhle pořadí) - není pravda, že bych neuměla ocenit dobrej film. Naopak, umím poznat, když se film nepovede. Proč to má asi na čsfd hodnocení 52%? Asi těžko proto, že je to nejlepší film v historii... :D Ale asi jsem možná už na tyhle filmy jenom moc stará. třeba bych ho zbožňovala, kdyby mi bylo 14 nebo 15 (protože tolik podle odhadu bude asi tobě, nemám pravdu?) :D

18 Sasanka Sasanka | Web | 2. června 2014 v 10:22 | Reagovat

[16]: Teď mi teprve došlo, že mám co dočinění se skalním fanouškem :D TMI lover bude asi The Mortal Instrument. Celou dobu psaní reakce na tvůj komentář jsem totiž žila v domnění, že to znamená Too Much Information :D :D Takže se za svou reakci omlouvám... stejně ti nemá smysl cokoliv vysvětlovat. Ty bys to milovala i kdyby Jace hrála holka a Clary měla jenom jednu ruku. Tečka.

19 TMI lover TMI lover | 4. června 2014 v 17:18 | Reagovat

Bože, to snad není pravda :D Že sis ty při čtení knížky udělala pofidérní obrázek Jace, je jedna věc. Víš, každej zastánce dobra(jo, zní to teatrálně, třeba se z toho poser :D) nemusí bejt hora svalů. Že je J.C.Bower vyzáblina vím taky, ale nejde tu o vzhled, ale o herecký schopnosti, který Jamie má, takže tvoje argumenty jsou tak trochu mimo mísu.
Ke jménu Krasomil: je to blbost, k tomu lze dodat už jen to, že čeština je debilní jazyk.
K Renée Zellweger: nemusela se do tý role cpát, když hledali tlustou herečku, měli obsadit tlustou herečku. Renée do toho nikdo nenutil. A znovu: Lilyino obočí nijak neovlivňuje její herecký výkon, takže i toto téma je zcela irelevantní.
Že se ti nelíbí skleníková scéna je tvoje věc, ale závist patří ke smrtelným hříchům, to si pamatuj :P
A že ČSFD hodnotí film špatně pro mě nehraje nejmenší roli, na ČSFD se schází zamindrákovaní kreténi, kteří se snaží svůj nudnej život trochu zpestřit neopodstatněnou kritikou.
Jo, a je mi 18. Tvým odhadem se opět potvrdilo, že jsi pitomá. To, co se člověku líbí, nesouvisí s věkem, to bys při své inteligenci, kterou si myslíš, že oplýváš, mohla vědět.
Ach, Too Much Informations, jak ohraný vtípek. No, mohlo ti to dojít, vzhledem k obsahu mého komentáře, ale co naděláš :D
Normálně bych do závěru připsala něco hodně sprostýho, ale víš co, nechám tě žít v domnění, že jsi chytrá holka :D :D

20 Sasanka Sasanka | 5. června 2014 v 12:16 | Reagovat

[19]: Tenhle zcela irelevantní komentář si ani nezaslouží, abych se nad ním rozčilovala :-) o svalech nikdo nemluvil, stejně jako nechápu spojitost mezi skleníkovou scénou a závistí (co jim závidím? skleník? líbání? hudební doprovod? netuším...)
A bohužel, to že v osmácti máš potřebu vyvolávat neopodstatněný internetový hádky, není něco, čím by ses měla chlubit.
Měj se krásně a doufám, že se přeneseš přes to, že se někomu nelíbí něco, co se líbí tobě. Nebo mi ještě můžeš vynadat, že nemám ráda rozinky a nelíbí se mi nový cédéčko od linkin park. papapapa :-*

21 love love | 24. února 2015 v 11:10 | Reagovat

[4]: Jsi můj člověk (y)

22 Jace love Jace love | 24. února 2015 v 11:12 | Reagovat

[5]: Souhlasím, film byl podle mého názoru úžasný :-)

23 Love-TMI Love-TMI | 24. února 2015 v 11:50 | Reagovat

No takže jak začít. Sorry,ale když něco čteš vždy si uděláš trochu jinej obrázek o postavách takhle to prostě je a ne všichni jsou tak ''dokonalý'' jako ty. Teď něco k Lily. Ano chápu, její obočí nevypadá zrovna nádherně, ale je to její obočí a myslím, že kdyby tobě řekli ať si kvůli filmu například vytrháš vlasy tak bys to taky neudělala. Navíc si myslím, že její obočí se k ní hodí a bez něj by to nebyla ona. Teď k Jamiemu, řekla bych, že lepšího herce snad vybrat nemohli. Tvoje poznámky k jeho vlasům a naušnici mě opravdu dostaly. Naušnici sis mohla všimnout, (když si tak chytrá) že má i normálně a není to jenom k filmu. Jeho vlasy jsou dokonalý, když jsem četla knížku, říkala jsem si, že herce s takovými vlasy a očima bude těžké najít, ale jim se to opravdu povedlo. Krasomil Pohroma? To vážně?! Hůř to opravdu přeložit nemohli. V originálním vydání knížky je to normálně MAGNUS BANE a NIC jiného. Ano v pdf formátu to je Krasomil Pohroma, ale to je stejný jako by si přeložila Clary Fraychild jako Klára Vílodětná???!!! :-!  :-!  Fakt divný,ale když to tvému stylu sedí tak se ti do toho nebudu srát. A jen aby si neměla ty svoje zasraný kecy, tak je mi 22. Takže si užij svůj příšerný vkus! PAC A PUSU! :*

24 Sasanka Sasanka | 25. února 2015 v 21:47 | Reagovat

[23]: Miláčku, že se vůbec obtěžuješ :) Někdo (ty) má oblíbený film, který zbožňuje a všechno mu připadá ideální. Někdo jiný (já) má na ten film jiný názor. Co udělá normální člověk? Napíše, že má jiný názor a nechá to plavat. Co udělá někdo jiný (opět ty)? Komentuje a komentuje a komentuje a snaží se přesvědčit člověka s jiným vkusem, že ten jiný vkus je špatný. Já jsem ráda, že tobě se film líbil a jsi nadšená, opravdu ti to přeju. Já jsem nadšená nebyla, byla jsem zklamaná a bylo mi to líto. Nevidím jediný důvod, proč bys mi kvůli tomu měla nadávat. Vsadím se, že bychom se neshodli na oblíbeném jídle, oblíbené písničce, názoru na spoustu věcí, ale tak to prostě je, lidi se neshodují vždycky.

25 WilliamDar WilliamDar | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 19:59 | Reagovat

Many thanks, I appreciate it!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama