Na každém mi něco vadí

12. ledna 2013 v 16:45 |  Popelnice
Ačkoliv jsem měla v plánu si prezidentskou superdebatu pustit už ve čtvrtek večer, dostala jsem se k tomu až v pátek večer. Navíc se mnou internet moc nespolupracoval a každou chvilku se sekal, tímpádem se dvouhodinové handrkování protáhlo na dvě a půl hodiny. O politice vím asi tolik jako o fyzice. Vím, že jablko padá dolů a že magnet má dva póly, ale že bych tomu nějak extra rozumněla, to se říct nedá. Ale protože je mi 18 teprve krátce a tohle jsou navíc první přímé prezidentské volby, rozhadla jsem se, že tam prostě někoho hodím. Teď jen zbývalo vymyslet, koho. K tomu rozhodnutí mi měla pomoct práve ta debata, která mi ale akorát zamotala hlavu. Postupně jsem si u všech kandidátů říkala "tebe ne, tebe ne, tebe taky ne..."

A teď je vezmu hezky popořadě, tak byli očíslovaní na hlasovacích lístcích.

Paní Roithová má takový ten typický prezidentský ksicht. Je to milá dáma s příjemným vystupováním a umí mluvit. Úplně si ji umím představit, jak jde s Merklovou na kafčo a pomlouvaj chlapy. Ale posledních pár let si hoví v Evropském parlamentu a u nás o ní není moc slyšet. Na jednu stranu to znamená, že nemá žádné skandály. Na druhou stranu si říkám, že asi není tou nejlepší kandidátkou na prezidentku, když v Čechách trvale a dlouhodobě nebydlí.


Že prezident nemá zrovna převratné pravomoce, to je všeobecně známé. Proto je tedy podle mého důležité, aby to byl reprezentativně vypadající člověk s příjemným projevem. Pan Fischer sice dokázal rok vést vládu bez jediného skandálu nebo problému a dát to tady všechno dohromady, proto se mi jeví jako solidní a důvěryhodný člověk, ale vypadá jako krysa a když mluví, tón jeho hlasu je mi krajně nepříjemný. To, že byl v komunistické straně, mi naopak nevadí ani trochu. Tenkrát tam byl skoro každý, protože to znamenalo, že bude mít klid nejen on, ale i celá jeho rodina. Moje babička komouše nesnáší a byla ve straně. Jednoduše proto, že bylo lepší v ní být.

Bobo je kapitola sama o sobě. Arogantní ženská opakující zpaměti naučené fráze bez sebemenší známky pokory. Místo ´kdybych se stala prezidentkou´ používá radši termín ´až se stanu prezidentkou´. A to mi neuvěřitelně leze krkem. Ten spodek žebříčku jí přeju!

Táňu Fischerovou si dovedu představit jako ministrini kultury. Dejme tomu. Ale na prezidentku mi příjde moc éterická a křehká. Navíc je na ní poznat, že nepochází z politiky. I když její prohlášení, že stejně všude jezdí tramvají, mi bylo víc než sympatické.

Sobotka má sice celkem prezidentký ksicht i názory, v politice funguje už šíleně dlouhou dobu, ale mě se prostě nelíbí, jak mluví. Tak nějak "obyčejně". A celou dobu mi přišel nemastný, neslaný. Nedá se říct,že by mi na něm něco vyloženě vadilo, to ani náhodou. Jen si nedovedu představit, že bych si dobrovolně pustila jeho novoroční projev.

Zemane, Zemane. Tenkrát ti to nevyšlo, se Zemanovcema ti to nevyšlo, teď to zkoušíš s prezidentem? Prostě mi příjde, že se ten chlap snaží dostat zpáty do vrcholové politiky všemi možnými způsoby. A docela mě děsí, že podle průběžných součtů mu to zatím naprosto jasně vychází...

O Avatarovi nebudu moc dlouho mluvit. Za prvé je modrej, za druhé neumí moc dobře mluvit. Tečka.
Nemyslete si, že soudím knihu podle obalu, ale jak už jsem říkala, prezident je pro mě reprezentativní figurka. Dovedete si představit, co by se o nás říkalo? Jeden prezident kradl pera, druhý se vykoupal v inkoustu.

Dienstbier je, promiňte mi ta slova, nevychované sprosté hovado. Celou debatu nedělal nic jiného, než urážel ostatní kandidáty nebo pronášel různé náznaky a načrtával obvinění, která potom ani on sám nebyl ochoten nějak rozvést. Když se vás zeptají na VÁŠ názor, měli byste mluvit o sobě. Ne o tom, jak to někdo jiný zpackal. Fakt mi je krajně nepříjemnej a nejradši bych mu do toho jeho šišatého obličeje plivla.

Zle, matičko, zle! Švarcemberci zde. To napsal, pěkně prosím, už pan Havlíček Borovský. A to je klasika. A měl pravdu. Kníže má spoustu dobrých nápadů a v hlavě to má ze všech kandidátů asi nejsrovnanější. Navíc mu jako jedinému věřím, že post prezidenta pro něj není jen kariérní postup a cesta k penězům, protože už teď má majetku tolik, až to hezký není. Ale vždyť mu není rozumět. A je starej. Nemusel by se dožít ani konce prvního volebního období...

Byla to opravdu fuška, někoho z nich vybrat. Ale nakonec jsem šla cestou nejmenšího odporu a zvolila vyřazovací metodu. Lístek, který mi jako poslední zůstal v ruce, putoval do obálky a do urny. Ale jak to tak vypadá, nejspíš se na hrad nedostane nikdo, koho bych tam chtěla. Ale volit jsem byla a tak můžu svobodně nadávat :D

xoxo
Sasanka

P. S. Mám pocit, že tohle je první a nejspíš předposlední článek o politice, který vyšel na těchto stránkách. Ten poslední nejspíš příjde v souvislosti s druhým kolem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 17:26 | Reagovat

V roce 2003 jako kandidáta na prezidenta se Zeman nevecpal sám, ale navrhla ho ČSSD. Ani do druhého pokusu se nijak nehrnul - řekl, že to zkusí, když bude mít 50.000 hlasů a měl je jako první...

2 Sasanka Sasanka | Web | 12. ledna 2013 v 17:29 | Reagovat

[1]: Jak říkám, politika rozhodně není "můj" obor, takže tohle jsem třeba nevěděla. Ale říkám, jak na mě působí a jaký je můj osobní dojem. a ten je takový, že by prezidentku měla dělat moje maminka, protože ta stejně ví všechno nejlíp :D

3 Màiri Johnson Màiri Johnson | Web | 12. ledna 2013 v 17:39 | Reagovat

Asi tak, no... Každopádně teď, až bude druhé kole, doufám, že lidé nezvolí Zemana. Schwarzenberg podle mě ale zase na tom tak špatně není, v hlavě to má srovnané, když se snaží, tak dokáže mluvit srozumitelně. Uvidíme, uvidíme, jak to dopadne...

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 18:04 | Reagovat

[2]: A kandidovala tvoje mamka? Já bych ji klidně volil :)

5 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 12. ledna 2013 v 18:28 | Reagovat

Tak ja jsem zvedavy jak tohle dopadne :)

6 Sasanka Sasanka | Web | 12. ledna 2013 v 18:34 | Reagovat

[4]: zkusím jí to navrhnout. ale bacha, je to učitelka :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama