Nikdy si neberte na starost tombolu

18. listopadu 2012 v 17:10 |  Popelnice
Protože spousta z nás má maturitní ples a spousta plesů má tombolu. A tu musí někdo dělat. Radím vám dobře, i když rádi pomáháte a děláte, co můžete, neberte si na starost tombolu. Dělejte výzdobu, prodávejte lístky, sepisujte seznamy bůhvíčeho. Jen se vyhýbejte tombole. Tady je pár důvodů, proč.

Sbírání cen
To se jeví jako hlavní náplň práce lidí od tomboly. Částečně taky je. Rozhodně ta základní, bez toho by nebyla tombola. Ale lidé najednou předpokládají, že se postaráte i o to, aby se sehnali sponzoři a budete se denně chodit doprošovat. Dáte jim konečný termýn, do kterého je potřeba ceny donést. Pak ho prodloužíte a dáte jim dva týdny navíc. A oni nejsou schopní to donést. A tváří se uraženě, že po ich něco chcete... A pak si ještě myslí, že ty výhry donesou až na samotný ples a ani vám o tom neřeknou. A co čekají, že já hodinu před plesem udělám když mi přibyde 30 cen? Mám totiž v kapse náhradní čísla, která na to nalepím. Běžne s sebou nosím 30 výherních a 60 nevýherních losů, které přidám do oběhu. A mám v kapse malou tiskárnu, kde vytisknu předělaný seznam.

Rovnání cen
Pokud se nechcete jako tombolista posrat, musíte v tom mít trochu systém. Tohle je krabice na textil, tohle na balíčky, tohle na kosmetiku, tohle na hrníčky... A pak někdo příjde a donese tři balíčky a hodí je do krabice na potraviny. No nezabili byste je?

Sepisování seznamu
Když máte mozek v hlavě a ne v prdeli, nastavíte si na počítači automatické číslování a prostě berete do ruky jednu věc za druhou a někam do toho seznamu je řadíte. Ono se vám to čísluje automaticky, takže můžete přeskakovat, vpisovat, mazat, vyměňovat... Ale občas nastanou dilematické chvilky... Jak to tam mám proboha napsat? Přece tam nenapíšu hajzlpapír s kamasútrou... Vážně jsou věci, pro které jsem těžko hledala pojmenování. Kam to mám zařadit? Mám to dát před čajový servisy nebo až za ně? Je to výhra spíš do první stovky nebo až do druhý? Mám to dát samostatně nebo do balíčku? Co mám sakra dělat, když mám padesát prospisek? no je toho hodně.

Losy
Ano. To je taky kapitola sama o sobě. Nejdřív je musíte vytvořit ve wordu. To je za pět minut hotový, ale pak je vytisknete a zjistíte, že když je budete ohýbat přesně na čáře, nevyjde to. Takže ohýbáte až za čárou. navíc je přesně daný, jak ten los musí vypadat, jak má být složený... Hrozná otrava. Udělat 1500 losů trvá HODINY. a nemůžete to svěřit nikomu jinýmu, protože pak dáte spolužákovi 100 losů jenom natříhat a jemu se podaří to posrat - to je tak těžký strefit se nůžkama na čáru? Kolikrát to bylo tak křivě ustřižený, že tam chyběl kousek taxtu, tak jsme to museli vyhodit. A když už máte nastříháno, poskládámo a secvakáno sešívačkou, zbývá už jenom těch 1500 losů růčo fůčo přepočítat. zábava, ne?

Zařizování
Nezapomeň zavolat do Náchoda, jestli tam pro nás budou mít připravený stoly. Zajdi si za prvákama, protože potřebuješ někoho, kdo ti to tam bude prodávat a vydávat. Napiš ceduli, že alkohol se vydává až po půlnoci. Jo a ty prváci, ať maj s sebou nějaký kasičky na peníze a klobouky, kde ty losy budou. No a kdy to do toho Náchoda povezete? Nikča prej má auto, ale je potřeba tam zavolat a zjistit, kdy to můžem odvízt. No a v archívu máš nějaký krabice, tak to slep a můžeš to tam rovnat. Řeklas těm prvákům, že si to musí jet rovnat taky? A v kolik to teda bude? Hele, můžu ti ty ceny donýst až ve čtvrtek? Já prostě nestíhám... A nezapomeňte ty čajový servisy něak hezky zabalit. A je potřeba vyrobit jednu poukázku ještě. Má někdo laminovačku?

To je jen taková ukázka toho, jak to vypadá o veké přestávce. Ani nevím, kdy jsem se naposledy stihla ve škole nasvačit nebo vyčůrat...

A tak vám radím. Neberte si na starost tombolu. Je to spousta práce, za kterou vám nikdo ani nepoděkuje, natož aby projevili jakýkoliv vděk a třeba vám kolektivně koupili čokoládu. Ono jim je asi za těžko vybrat od každýho korunu. A přitom by to udělalo takovou radost :D

xoxo
Sasanka

P. S. Už abych ten ples měla za sebou. fakt.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Moss Moss | Web | 18. listopadu 2012 v 21:51 | Reagovat

Jo.. Pamatuji si, jaké s tím měla problémy jedna spolužačka..
Já jsem naštěstí na maturitní ples odmítl jít a raději jsem šel na jinou akci ve stejný termín.

2 Terka Terka | E-mail | Web | 19. listopadu 2012 v 18:29 | Reagovat

Tombolu zařizovat příští rok nebudu, to už je jasné :-)

PS. Před nějakou dobou jsem ti poslala další otázku k rozhovoru ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama