4. Názor na náboženství

18. srpna 2012 v 10:47
Článek je součástí třicetidenního dotazníku.
Jsem salašista a vyznávám jedině a pouze Fialovou oFci.


Náboženství je podlě mě mýtus. Mýtus, který dokázal zblbnout miliony lidí po celém světě. Všechno to začalo už s první lidskou myšlenkou. Kde se bere oheň? Odkud padá déšť? Proč je někdy úroda velká a jindy ne? Jasně, bylo asi fajn najít na všechno tohle odpovědi a kdybych já žila v té době, na sto procent bych bohy uctívala taky. Ale dneska?

Chápu lidi, co věřili v Boha ve středověku. No tak, byli jste někdy v kostele? Vysokánské zdi, až ani dnešní člověk nechápe, jak něco takového mohli postavit, navíc bez moderní techniky. Každý krok se tam rozléhá, takže máte pocit, že musíte být jako myšky a potichu obdivovat krásu kolem sebe. Oltáře a celkem všechno je tak zdobené a honosné, mě osobně z toho vždycky jde brada dolů. A na závěr - varhany. Když se kostelem rozezní varhany, připadám si malinkatá, jako bych na světě neznamenala vůbec nic. Ten zvuk má prostě sílu. Zní jako z jiného světa.
A teď si představte, že jste nějaký chudý rolník nebo zemědělec. Doma máte jeden stůl, kolem něj pár židlí, sotva jste zvládli každému ze své rodiny dopřát postel, ale nebýt toho, že minulý rok bylo hodně obilí, spali byste pořád jen na zemi. Představte si, že vám střechou zatéká a oknem profukuje. A teď si představte, že příjdete v neděli ráno do kostela, je tam teplo, sucho a navíc kolem sebe vidíte všechnu tu nádheru, o které jsem už mluvila. To musí dostat na kolena každého. Myslím, že v takové době bych v Boha celkem ochotně věřila.

A dnes?
Sice je asi krásné mít v co věřit a vědět, kam se obrátit, ale prosím vás...
Jsme už celkem rozumní lidé, všechny božské zázraky se nám podařilo vysvětlit logicky a vědecky a jen proto, že existuje ještě hrstka věcí, na které vysvětlení nemáme (viz kruhy v obilí), nemusíme hned věřit v Boha. Případně v jakéhokoliv jiného boha.
Vysvětlete mi to někdo. PROČ?
Kvůli nějakému osobnímu přesvědčení? Já jsem taky přresvědčená, že čokoláda není dobrá, když chce člověk hubnout (a narozdíl od vás mám stoprocentní pravdu), ale i tak si ji občas dám. Vždyť žít podle desatera se dá, aniž by člověk musel v neděli ráno vstávat. Můžete být na své bližní hodní a ctít otce svého i matku svou i bez cejchu věřícího.
Nebo je to vážně jen kvůli naději? To je podle mého asi jediný pochopitelný důvod. Naděje je fajn. Naděje je víc než fajn. Ale dá se najít v něčem, co se na nás nevykašle, když se vrhneme na jídlo bez modlitbičky.

A teď snad abych vysvětlila úvodní větu. Pamatujete si reklamu na vodafone se zpívajícími ovcemi?
Tak přesně ta nás kdysi dávno přivedla na myšlenku, že fialová ofce je mnohem kepší než fialová kráva (promiň Milko, ale jsi už okoukaná) a tak jsme začali tato stvoření uctívat jako naše božstvo. Ale snesl se na nás hněv titánů z podzemí, krutých a nelítostných. V jejich čele byl sám Chuck Norris a jeho kop s otočkou. Když se na vás hněvá někdo, kdo umí zamknout šuplík tak rychle, že do něj ještě vhodí klíček, dlouho neváháte. A tak jsme ho přidali na seznam.
A na závěr, náš třetí a poslední bůh - Tomi Paci. Ten se na listinu dostal zejména díky svému ptačímu tanci, jímž si zíkal naše srdce.
Jsem hrdá salašistka a nestydím se za to!!!!!

xoxo
Sasanka


P. S. A jako bonus tady máte malou ochutnávku toho, jaké to je být SALAŠISTOU. Veškerá videa jsem ukradla z youtube.com, bez jakéhokoliv ohledu na autorská práva a povolené či nepovolené šíření :D
Mějte se a smějte se moji milí. Kéž vás Fialová oFce provází, Chuck Norris stráží a Tomi Paci rozesmívá!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 18. srpna 2012 v 11:39 | Reagovat

Já jako hrdý cyprealista věřím jedině ve fialovou housenku ... a žárovku, když zrovna svítí .. a v sebe, ale to se nemusí dozvědět každý ...

Každopádně víru si v dnešní době vysvětluji jen zoufalstvím. Lidé se vždy obraceli k Bohu, když byli v nějaké bryndě - prosili ho o odpuštění, protože nedokázali žít se svou vinou. A on jim třeba za to, že se zbičovali devítiocasou kočkou, odpustil. Bylo to snadné.
Teď, když člověk něco provede, má tendenci házet vinu na ostatní ... a vyhrabat se z toho i za cenu, že by měl ublížit okolí ... Protože už nemá nikoho, kdo by mu tak snadno odpustil. A tak začíná znovu věřit, protože potřebuje odpuštění ... všichni potřebujeme odpuštění a víru v někoho, kdo by nás nezatratil pro jedno zakolísání. Mnohým stačí přátelé ... no, někdo potřebuje Boha. Ani se nedivím, kdyby v této době začala věřit zase půlka národa - však se podívej, v jaké kaši díky politikům jsme.

Bože, prosím, dej ať se Evropské unie rozpadne ... ámen.

:-D
Tvůj článek se mi četl opravdu dobře, píšeš kvalitní zamyšlení. :-)

Zatím ahoj. :-)

2 Em Age Em Age | Web | 18. srpna 2012 v 11:47 | Reagovat

Co jinýho napsat, že s tebou absolutně souhlasím? Tento dotazník dělám taky a na tuto otázku jsm článek psala, proto bych snad jenom dodala, že mi ještě opravdu vadí náboženský války. Ve sředověku se to ještě pochopit dalo (i když lidi zabíjeli velmi brutálně i přesto, že v Desateru stojí "nezabiješ"), ale dneska? Prostě mám stejnej názor jako ty.

3 Mathie D. Mathie D. | Web | 18. srpna 2012 v 11:54 | Reagovat

Ja v Boha verím. Priviedi ma k tomu rodičia...
Keď som bola malá, nevidela som v tom veľa zmyslu. Ráno vstávať, modliť sa za príbuzných...
Postupom času, hlavne v poslednej dobe som spoznala vďaka Bohu veľa dobrých ľudí. To dobro z nich doslova vyžaruje, nemusia sa stále žehnať, a tváriť, aký sú oni úžasní kresťania, ale tú vieru cítiť. A v dobrom.

Myslím, že keby bol Boh len takým výmyslom, asi by sa nediali tie zázraky, uzdravenia...

V niečom máš pravdu aj ty, niekedy by sa mali viac ľudia zamyslieť nad tým, že "žít podle desatera se dá, aniž by člověk musel v neděli ráno vstávat. Můžete být na své bližní hodní a ctít otce svého i matku svou "
ale, žijeme tak..?
Nevravím, že ja áno, ale dúfam, že sa mi to raz s Božou pomocou podarí :)

4 Em Age Em Age | Web | 18. srpna 2012 v 12:56 | Reagovat

Máš recht, jsem hodně limitovaná.

5 Muhe Muhe | Web | 27. srpna 2012 v 18:46 | Reagovat

Souhlasím s Mathie D. Taky věřím v Boha, ale ono to není jen víra, jakou si ji představuješ ty. Tak jsem si ji taky kdysi představovala. Víš, to je láska. Těžko se to chápe, ale když k tobě Bůh příjde, tak se ráda modlíš. Ráda chodíš mezi věřící lidi, protože tě to naplňuje. Naplňuje tě Boží slovo a je to i o kráse přírody. A když jsem si nedávno četla Bibli a zamyslela se nad tím, že nikdo by to takhle bez Boží pomoci zvládnout nemohl. A s Ním jsem lepší a neřítím se do propasti alkoholismu a dnešního životního stylu. A Bůh dělá zázraky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama