10 míst, která musím navštívit

8. července 2012 v 12:43 |  Top 10
Některá z nich už jsem viděla a rozhodně se tam chci ještě minimálně jednou podívat. Další jsou více či méně splnitelné sny.
Jen začátkem pár slov :-)
Miluju nová místa. Miluju ten adrenalin, když jste v úplně cizím městě, kde vám nikdo nerozumí ani slovo, a musíte se z bodu A dostat do bodu B jen za pomocí mapy (což je pro mě opravdová čelenč). A miluju památky - hrobky, kobky, zámky, hrady, kláštery, kostely, katedrály, věže i věžičky, zříceniny a abych to shrnula... všechno. Jenže kromě starých věcí mám ráda i ty nové, a tak si jako ryba ve vodě připadám v moderních centrech, obchodních domech, betonové džungli.

Konec keců, jdeme na žebříček TOP 10.


1. Paříž
Myslím, že jen blázen by tohle město neměl na svém seznamu. Vážně jenom blázen Nebo Pařížan, protože ten už je na všechny ty nádhery tak zvyklý, že mu připadají obyčejné a nezajímavé. Ale kdokoliv jiný určitě touží po otm vidět Eifelovku, projít se po zahradách Versailles, prohlédnout si Notre Damme, projet se v noci po Seině a sledovat nádherně osvětlené město...
Ale proč jsem se rozhodla dát Paříž na úplně první místo? Protože tam pojedu. Na začátku srpna mě čekají krásně 3 dny v Paříži se sestřenkou. Byl to dárek od babičky k naim osmnáctinám, protože je máme půl roku po sobě a tak nás vzala obě dvě jedním vrzem.


2. Londýn
Jednoduše proto, že je to můj sen číslo dvě a navíc nádherné město, které mluví nádherným jazykem a kdybych si měla vybrat jednu Evropskou metropoli, kde bych jednoho dne chtěla žít, asi sáhnu po Londýnu. Buckinghamský palác, Tower bridge, Big Ben, London Eye, Double Decker, červený telefonní budky... Jo, jednoho krásného dne se tam určitě podívám.

3. Dublin
Dublin si vyslužil krásné třetí místo, protože už z vlastní zkušenosti vím, jak krásné město to je. Byla jsem tam celkem dvakrát. V obou případech to bylo díky tancování. Naši taneční skupinu původně založily dvě sestry - Lenka a Pavla. Jenže Pavla se po nějakém čase přestěhovala do Irska a teď tam vede několik butiků a prodává tak drahé oblečení, že jedno tílko z jejího obchodu by mohlo zahnat hladomor v polovině Afriky. Ale díky tomu, že tam bydlí, máme docela dobré kontakty a tak nás dvakrát za sebou pozvala Irská taneční skupina na svůj festival.
Do Dublinu jsem se zamilovala. Je to krásné, i když pořád zamračené město. Všude je všechno zelené (i poštovní schránky, popelnice, pouliční lampy a tak), nikde žádné paneláky (v Dublinu je nějaký zákon o stavbě výškových budov, protože prý narušují ráz města), na ulicích nejsou odpadky, lidi se tam pořád smějou. Pringelsky jsou nejlevnější brambůrky, Conversky jsou boty pro chudáky a když už mají v obchodech slevy, tak pořádné! Jo, ještě se tam určitě jednou podívám...

4. Berlín
Ten jsem už taky měla šanci navštívit, strávila jsem tam v minulém roce dva týdny na jazykovém kurzu, který jsem dostala částečně od maminky a částečně od babičky k narozeninám, svátku, Vánocům a za vysvědčení - všechno dohromady. Berlín není zrovna historické město plné památek UNESCO, kde byste se nestačili divit nad nádherami barokních staveb, ale pořád má co nabídnout. Procházka podél Berlínské zdi mě naprosto dostala, stejně jako obrovský rozdíl mezi bývalým západním a východním Berlínem. Chci se tam vrátit - a pořádně si užít noční Berlín a jednu z těch šíleně snobských diskoték, kam se musíte obléknout div ne do zlatých šatů, aby vás vůbec pustili dovnitř.

5. Řím
V Římě byli před dvěma lety naši, nadělili si ho vzájemně k výročí. Město jako takové je prý typicky italské - a to já miluju. Auta si jezdí kudy chtějí a stejný systém si vyvinuli Italové na blikání, přecházení silnic, a tak dále. Odpadky na ulici? No a co? Špinavé zi podél hlavní cesty, kudy denně prochází stovky turistů? olibte nám šos... kvůli vám se nepřetrhnem. Itálie se vždycky dělila na bohatý sever a chudý jih a i teď je to hodně vidět. Čím jižněji jste, tím míň chápete jejich mentalitu a jejich způsob života... Jenže právě o tom to je!

6. New York
Tak jsem během první půlky svého seznamu zvládla Evropská velkoměsta, která musím vidět, teď je na čase Evropu opustit a vydat se do světa. New York je můj největší sen. Byla bych hrozně ráda, kdybych s etam někdy dostala. Pokud se dostanu na Karlovu Univerzitu, mohla bych zažádat o jeden semestr na NYU, a to by bylo skoro lepší než mít každý měsíc Vánoce. Dokud prostě neudivím na vlastní oči New York, nebudu moct spokojeně umřít.

7. Los Angeles
Zůstaneme na chvilku v Americe, ale tentokrát se přesuneme na úplně druhou stranu. LA, další obrovský sen. Dovedu si sice představit, že bych tohle město nikdy neviděla a přesto prožila spokojený život. Nicméně by by mnohem spokojenější, kdybych se tam podívala... Co třeba služební cesta - hodně dlouhá služební cesta, tak na půl roku nebo na rok. Nebo třeba malá skromná víkendová chata u moře, stačí pět ložnic a ohromný bazén, prosklenná stěna obýváku vede přímo na soukromou pláž... Nejsem moc náročná?

8. Sydney
Protože Australani mají nevěřitelně vtipný přízvuk. A taky proto, že ta jejich opera vypadá fak skvěle. A taky si myslím, že ptakopysk je nepochopené krásné zvíře, klokani jsou sympaťáci a když už bych tam byla, jukla bych i na tasmánské čerty.

9. Jižní Čechy
Asi to je teď docela divný... Mluvím o světových velkoměstech a najednou začnu psát o jižních Čechách. Ale faktem je, že jsem v těch místech nikdy nebyla a pořád ze všech stran slyším, jak je to tam krásné. Mamka byla v Krumlově a chválou rozhodně nešetřila. Taky bych si dovedla představit den strávený na Šumavě (ale vážně jenom den a další den bych se musela z té přemíry přírody léčit někde v obchoďáku).

10. Moje postel
Právě tam teď mířím, protože jsem dnes naspala jen čtyři hodiny. Dobrou s kobrou

xoxo
Sasanka

P. S. Bohužel, do tohoto seznamu se nedostaly další zajímavá místa, která bych sice ráda navštívila, ale nepohybuí se v top desítce. Například Řecko (konkrétně Atény, ale dovolenou na pláži bych nepohrdla), pyramidy v Egyptě, Barcelona (protože Sagrada Familia je nádherná), Moskva (ale někdy v létě, nesnáším zimu) a spousta spousta dalších....
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 8. července 2012 v 13:07 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!

2 Mischa Mischa | Web | 8. července 2012 v 13:35 | Reagovat

Byla jsem v Londýně, a nádhera. Splním si sen, když tam budu bydlet :)

3 M* M* | Web | 8. července 2012 v 13:35 | Reagovat

Ehm, asi jsem blázen. Sice bych nepohrdla návštěvou Paříže, ale v předních příčkách mého seznamu měst, kam bych se chtěla podívat, se nenachází. Jsem divná, ale Paříž mě neláká :D. Možná jen ty obchody v ní.
Londýn je moje srdcové město. Pokud někdy budeš mít možnost ho navšívit, neváhej. Je tam absolutně fantasticky, nádherně a ta atmosféra... ♥ Nejlepší místo na světě!

4 mea-phantasia mea-phantasia | Web | 8. července 2012 v 14:07 | Reagovat

S tím adrenalinem v cizím městě naprosto souhlasím. :D Na přelomu duben/květen 2012 jsem se podívala do Británie a ten pocit jít do školy po anglickém pobřeží jen podle mapy... to je k nezaplacení. :)

Já osobně zbožňuji Paříž stejně jako ostatní velkoměsta a určitě bych se tam chtěla podívat, zvlášť proto, že mám za sebou dva roky francouzštiny. Ale největší srdeční záležitost je pro mě Los Angeles. Nikdy jsem se nepodívala dál k Americe než do Londýna (a toho taky nelituji♥), ale stejně je mým obrovským snem zavítat i "za oceán". New York, Las Vegas... a zpátky do Evropy - Irsko v neposlední řadě. Snad příští rok. :)

5 Mathie D. Mathie D. | E-mail | Web | 8. července 2012 v 14:10 | Reagovat

celkom s tebou súhlasím, ale nemôžem povedať, že tie mestá nemajú aj tienisté stránky... napríklad, neviem, či by som sa chcela dostať do new yorku, mňa to neláka, napchávať sa a pritom byť "náhodou" niekým okradnutá... :-D
ja viem, už hneď hádžem katastrofické scenáre :-) inak ešte by som pridala, že by som rada šla na nejakú priehradu, plávať, ísť na člne... a... no ok, snivam ďalej :-|  :-D

6 Mischellee Mischellee | Web | 8. července 2012 v 14:11 | Reagovat

Já mám Paříž také na prvním místě v pomyslném žebříčku :-) Je to město s obrovskou historií, velkým množstvím památek a v neposlední řadě také módy... Hned u prvních řádků, kdy píšeš: Myslím, že jen blázen by tohle město neměl na svém seznamu. Vážně jenom blázen Nebo Pařížan, protože ten už je na všechny ty nádhery tak zvyklý, že mu připadají obyčejné a nezajímavé... se mi okamžitě vybavila Praha. Je škoda, že jí spousta z nás pohrdá, protože ji "zná"...Přitom je ještě mnohem krásnější než ta Paříž. Nebo mám možná jen moc silné vlastenecké pudy :-D  :-D  :-D

7 Adelaine Adelaine | Web | 8. července 2012 v 14:14 | Reagovat

Austrálie se mi poslední dobou líbí čím dál víc, Londýn je jasný na prvním místě, Paříž bych brala, je krásná, ale nepřijde mi nejúžasnější. Berlín nesnáším stejně jako Německo, brr. Ameriku celkově nemusím, ale do NY bych se třeba i podívala.

8 Dragell Dragell | Web | 8. července 2012 v 14:16 | Reagovat

Paříž jsem taky dostala jako dárek k 18tinám od prarodičů :)
Jinak Eiffelovka mě mírně zklamala a navíc ji natírali a zlikvidovali mi moje oblíbené oblečení (barvu jsem doposud z toho nedostala).

A moje postel, jo, to je to nejlepší místo světa :D

Jinak ať ti to cestování jde - ať jsou peníze :)

9 lenny lenny | Web | 8. července 2012 v 14:34 | Reagovat

Mě ty města tak moc nelákají. Já bych měla v žebříčku spíš hory, na které chci vylézt, a hrady, a místa důležitých událostí, a tajemná místa, a stará keltská hradiště, Pálavu, Věstonice a Harz.

10 Říjnová Říjnová | Web | 8. července 2012 v 14:38 | Reagovat

Všechny města jsou krásný, záleží jen na tom, jestli člověk tu krásu chce vidět.
V Londýně jsem byla kdysi se základkou a asi to byla jen honba za památkami nebo to mám prostě obecně, ale nejsem z Anglie nadšená.
Procházet se Versaillskými zahradami je fajn, jsou tam sochy, keře, tráva a veliká vodní plocha, ve který plavou kapři :D
Zato Berlín, ten miluju. Byla jsem tam několikrát, jednou taky na dvoutýdenním kurzu a byla jsem unešená. A pořád ho mám na prvním místě :)

11 Daysy Daysy | E-mail | Web | 8. července 2012 v 15:09 | Reagovat

Na většinu míst bych klidně jela taky. x)

12 Michelle Michelle | Web | 8. července 2012 v 23:10 | Reagovat

vybrala sis super místa a spoustu z nich bych chtěla navštívit taky. ale zařadila bych tam víc přírody, asi nejsem tak metropolitní jako ty :)

13 Terka Terka | Web | 9. července 2012 v 10:55 | Reagovat

[1]: Bez komentáře.

Určitě bych se jela podívat do Paříže, poslední dobou mě to město a celkově ta země hrozně láká :) Jednou bych tam chtěla i žít, alespoň dva roky.;)
Anglie může být taky krásná a taky bych ji ráda viděla! :-D
I New York bych ráda viděla a cestovala takhle všude možně po světě.
Co se týče Egypta, nijak mě neláká.. možná jsem paranoidní, ale mám strach z mumií :-D Co kdybych nějakou probudila? (Dělám si srandu, ale stejně mě Egypt neláká) ale třeba v Africe může být prakticky hezky, docela bych se podívala i do Keni či tak nějak.. 8-)
Ještě taková Čína by mohla být zajímavá zvláště proto, že nikdy jsem ji moc neměla šanci vidět v televizi a byla bych na ni i zvědavá. :-)

14 Livien Livien | Web | 9. července 2012 v 22:14 | Reagovat

No desítka u mně po dnešním dnu na nohou nějak vyhrává. :D Nee, spoustu z těch míst bych také hrozně chtěla navštívit. Snad kromě těch měst v Americe, ta mě nikdy netáhla. To radši nějak víc na sever nebo na východ. :)

15 trubka trubkovitá trubka trubkovitá | 12. července 2012 v 18:27 | Reagovat

ahóój mágóré, jak jen si mohla zapomenout na San Francisco?? Jinak seznam fajn :-D
Těš se do Paříže, budeš to mít i s architektonickou okecávačko, kterou ty tak strašně miluješ :-D :-P . Už aby byl srpen, nehorázně se těšim, až tě budu moct těch několik dní prudit a ty se mně nebudeš moct zbavit :D  . Třeba se nám podaří ukecat i ten Londýn k dvacetinám, je to kulatýčíslo, tak by nám to snad i prošlo, město je totiž nádherný a ten neskutečnej výhled z London eye, když svítí slunko je dokonalý :-) .
PS: musíme se ještě domluvit co si vezmem s sebou, krásný slunečný den a brigádu bez rvaček přeji ;-)

16 krysiik krysiik | Web | 13. července 2012 v 15:25 | Reagovat

Nevadí, že tam nejsou další zajímavá místa, hlavní je, že tam máš svoji postel. :D
Jinak do Berlína bych se taky určitě chtěla podívat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama