Spát, Klíč (2 haiku)

24. února 2012 v 13:22 |  Básničky
Nejdřív úvodem CO JE TO haiku. Je to japonská forma poezie a kromě spousty jiných věcí je charakteristická rozdělením 5-7-5. Neboli první a třetí verš mají 5 slabik, prostřední jich má 7. Nemusí se rýmovat. A poprvé jsem se od nich dověděla v knížkách Škola noci.
Pravidlo počtu slabik jsem sice dodržela, ale nepřijde mi to nějak extra poetické nebo hlubokomyslné. Uvidíte sami.
Obě dvě vznikly dneska během matiky, protože tam byla nuda jaxviňa a vážně se mi nechtělo řešit odchylku roviny a přímky. Sice jsem je napsala v opačném pořadí, než je sem dám, ale příjde mi, že tahle na sebe jakoby navazují. O kousek níž máte napsané, co jsem těmi básničkami chtěla říct. Ale vy to můžete vidět jinak.

Spát
Spát! Jen spát by chtěl.
Hodiny odbíjejí,
je za pět dvanáct.

Klíč
Otočím klíčem
a odemknu tak všechno,
co je mi skryté.

A co tím chtěl básník říct?
Spát je podle mě o tom, že si kolikrát necháváme utéct život mezi prsty a nesnažíme se do ničeho jakkoliv zasahovat. A to je špatně. Protože to nejhorší, co po sobě člověk může zanechat, je nic. Po kom nic nezůstane, jako by nebyl.
O čem je Klíč? O tom momentu, kdy vstanete a jdete něco udělat. Je jedno, co to bude. Cokoliv.

A ještě jedna poznámka závěrem, která s článkem nijak nesouvisí.
Připravuju novou povídku (ale než ji začnu dávat sem, chci si nahrabat trochu té návštěvnosti, ať ji aspoň někdo vidí). Bude to téma, na které jsem se chystala už zatraceně dlouho, ale nějak nepřicházel ten správný nápad. A bude to taky to největší klišé na světě. Upíři a vlkodlaci, kteří se musí spojit i přes staletí trvající spory a čelit společnému nepříteli. A taky tam mám rozpracovanou lovestory, aby to bylo trochu zajímavější (a aby bylo o čem psát). Bude se to jmenovat nejspíš Drápy a tesáky. Ten název mě napadl taky při dnešní matice. Nejspíš si to ještě rozmyslím a milionkrát ho změním. Něco málo víc je ve shrnutí kapitolovek. Toť vše.
Mějte se a smějte se.

xoxo
Sasanka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Flash Flash | Web | 24. února 2012 v 16:02 | Reagovat

Zajímavý článek, ten rozbor co tím chtěl autor říct se mi líbí :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama