Naučtě mě hrát na housle!

16. prosince 2010 v 19:54
Dneska k nám do školy přijela návštěva. Skládala se ze dvou bas, čtyř "čel" a několika houslí! Nějaký orchestr z hradecké základní umělecké základní školy nám vylepšil jinak nudnou hodinu biologie a zaplnil téměř polovinu matematiky.
Začli jakousi skladbou pro mě neznámou, ale hned v dalších pár minutách mi udělali ohromnou radost. Hráli Canon od netušímkoho. Tu jsem já kdysi dávno hrála v úpravě pro jeden klavír. Nutno podotknouti, že ta smyčcová verze zněla podstatně líp.
A ke konci... vážení. Určitě znáte Nothing Else Matters. Jistěže znáte, zná ji snad každý. Krásná písnička putující napříč generacemi, státy, vyzynáními atd. Vážení (opakuju se, já vím). Tahle písnička v podání smyčcového orchestru? Nádhera! Mráz po zádech a všechno co k tomu patří
Zamilovala jsem se do houslí. Už hrozně dlouho se na ně chci naučit, ale problém je v tom, že si nemyslím, že bych to zvládla samouckou metodou jako kytaru. Přeci jen je to asi o trošku těžší nástroj. Už jeno mto, že jste nikdy neslyšeli o týrání koček v souvislosti s klavírem nebo kytarou.
Vážně přemýšlím o tom, že si v létě trošku zabrigádničím a penízky věnuju na své vzdělání a přihlásím se zase na rok do zušky, kde mi na ten jeden rok housle za nějaký drobný peníz půjčí.
Teď jen chci vědět váš názor.
Je hrát na housle vážně tak těžké, jak se všude říká, nebo je to jen zbytečně nafouknuté?
Myslíte, že bych byla schopná se během jednoho roku naučit něco, co by mi stačilo jako základ k dalšímu "samopokračování"????
Ocením každou radu nebo připomínku :D

xoxo
Sasanka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anika Anika | Web | 16. prosince 2010 v 20:45 | Reagovat

s houslemi nemám žádnou zkušenost :) ale já chodím do zušky hrát na klarinet. Už to bude 5 let. Myslím si, že za jeden rok se můžeš naučit základy, ale žádná virtuozka z tebe nebude. Ale pokud tě to bude bavit, určitě si najdeš možnost učit se dál (třeba doma nebo s někým kdo na housle umí) ;-)

2 Lennroe Lennroe | Web | 16. prosince 2010 v 21:24 | Reagovat

nu já na housle "hraju" už tak osm let nebo tak. nafouknutý to trochu je, když někdo tvrdí, že jek nezačneš jako malá tak se to nenaučíš a že je na to třeba kolik let. Kdybys ten rok fakt poctivě cvičila, tak se ten základ naučíš. kdybys chtěla umět, tak abys zahrála něco z poslechu, zvládla nějakej ten efekt a improvizaci, tak tak dva roky. Ale určitě bys to zvládla, tak strašně těžký to není.

3 anie-ena anie-ena | Web | 16. prosince 2010 v 21:39 | Reagovat

Budu hádat, Pachelbelův kánon, je to dost profláklý a nádherný, moje máma ho zbožňovala. Jinak co se týče těch houslí, tak samoučení určitě východisko není, to by ses správně nenaučila. A není pravda, že musíš začínat jako malá, já sice začínala, ale znam lidi i na jiný nástroje, který se za dva roky slušně vypracovali, člověk se musí akorát snažit, to jediný je k tomu třeba. No a samozřejmě učitel, musíš si sehnat někoho, kdo tě to správně naučí, protože jak řikam, sám člověk u takovejhle nástrojů nezmůže nic ;-)

4 anie-ena anie-ena | Web | 16. prosince 2010 v 21:41 | Reagovat

jo a eště jednu věc člověk potřebuje: hudební sluch, bez toho to u houslí nejde;-):D:D a bohužel ne každej, koho sem kdy na housle hrát slyšela, ho měl:D

5 iveta iveta | 25. prosince 2010 v 21:04 | Reagovat

ahoj,na housle také už nějakou dobu hraju ,podle mě se za rok na housle nenaučíš... možná jako že nějkou tu notu ale hlavně to bude pořádně vrzat... asi tak po 3-4 letech budeš schopna hrát jako samouk nebose něco přiučit sama ale jinak asi ne...

6 Aprille Aprille | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 18:03 | Reagovat

no podle mě teda hlavně záleží na učiteli a na čase, který tomu věnuješ =) já jsem totální samouk úplně na každá nástroj na který hraju (kytara, piáno, baskytara, bicí) a zase tak těžký to není =D hlavní je tomu věnovat čas a chtít se to naučit. pokud máš už nějakej základ z hudebky z piána, nejlépe z kytary, tak ti to už nebude připadat tak cizí a začátek bude lehčí. pro mě teda osobně bylo vždycky nejhorší naučit se nástroj ladit (zkuste si ladit bicí, to je fakt na doktorát nejmíň =D) na housle jsem také skoušela hrát, ale díky nedostatku času jsem to musela vzdát. jsem děsně vyíženej člověk a když jsem pak byla celá unavená ze školy a vůbec všeho možnýho, musela jsem se do hraní nutit, to mě pak přestalo bavit a když pak přišla střední, tak to byl teprv průšvih. taky se pro začátek neuč žádné lidovky a vybrnkávání tónů, u samouky na nějaký nástroj je hlavní, aby tě to bavilo a lidovky a vybrnkávání tě bavit nebudou. najdi si noty na nějakou hezkou písničku a zkus si jí zahrát, stačí se naučit jen první sloku, nemusíš celou a už tak budeš mít radost, že dokážeš vybrnkat část tvé oblíbené písničky. pak se můžeš začít učit jinou a zase jinou a časem to trochu dostaneš do ruky a už ti to půjde líp a nebude ti to připadat tk složité a pak přijde čas, kdy už ti to půjde v takové míře, že si budeš schopná houslit i nějaké svoje melodie a o je teprv radost =D mrzí mě, že na ty housle nemám čas, ráda bych si někdy zahrála...
PS: Jenom se neděs, když ti to ze začátku nepůjde, to nejde nikomu =) Prostě si řekni, že příští pokus už bude lepší, nenech se odradit nelibozvučným vrzáním, to prostě jenom musíš dostat do ruky =)

7 Voňafka Voňafka | 30. srpna 2011 v 21:23 | Reagovat

Já hraju na housle 6 let, ale chytlo mě to až minulý rok, protože se mi změnila učitelka. Musím říct, že ta, kterou jsme měli minule, mě nic ale vůbec nic nenaučila. Proto hodně záleží na učiteli.
Do žádného samoučení nechoď, hádám, že by sis musela kupovat housle? v ZUŠce ti je za poplatek na rok půjčí a když tě to náhodou nebude bavit, prostě je vrátíš.
Jinak bych řekla, že housle jsou hodně těžký nástroj, hlavně, když se to potom rozděluje na polohy. To se dá jedna nota zahrát tisíce způsoby a já osobně v tom mám ještě guláš, a to ještě hraju jenom 3. polohu..

8 kika kika | 20. prosince 2011 v 19:35 | Reagovat

ahoj já hraji na housle 7. rokem. Myslím že pokud ty hraješ už na nějaké jiné hudební nástroje nebude pro tebe zase až takový problém hrát na housle ovšem to bu chtít hodně času. Je pravda že čím dřív začneš tím se ti to bude lépe učit, ale myslím že i dospělý člověk by se na to naučil (i když trochu obtížněji).Na začátek bych ti doporučila hrát nějaké jednoduché písničky ... docela tady nesouhlasím s tím že bys neměla hrát lidovky já si myslím, že na naučení je to nejlepší způsob, ovšem já jsem z jižní moravy a tam vlastně s lidovými písničkami vyrosteš, ale jiný kraj jiný mrav ... hlavně hrej to co tě bude bavit . Doporučovala bych aby jsi chodila spíš do zušky než se na to učila sama půjčí ti housle a navíc ti lépe vysvětlí (aby ses doma nenaučila něco špatně :-D )Jinak by jsi to měla alespoň zkusit za zkoušku nic nedáš :-D

9 Michael Michael | 5. února 2012 v 13:35 | Reagovat

Zdravím... chci se jen zeptat.) jak se pozna hudebni sluch ci hluch.) a absolutni sluch... chodil jsem na klavir jen par let a nedosel jsem ani k akordum... kdyz chci nakou melodii zahrat tak si ji skoro okamzite zahraji (bez akordu-tem az ed sem prisel na kloub jen tak nahodou.)... vcera jsem dostal do rukou pucene housle a teprva zacinam... tak jen nevim jestli mi to pujde... pri vejsce a dalsich aktivitach... ani nevim jestli se ta hodina kazdy den najde... tak nevim jestli si jen nenalhavam ze se na to snad naucim.)

PS: a par let mi uz taky je

10 Sasanka Sasanka | Web | 5. února 2012 v 14:05 | Reagovat

[9]: Hudební sluch a hluch se dá poznat jednoduše. Lidé, co mají sluch dokážou poznat, když někdo zpívá falešně. Poznají, když má někdo rozladěný hudební nástroj. Většinou taky zvládnou přehrát melodii, kterou slyšeli, což je přesně tvůj přídat. Nebývá to pravidlem, ale člověk se sluchem často zvládne jakž takž obsotjně zpívat (a když už zpívat neumí, aspoň to pozná a radši drží hubu).
Pod pojmem absolutní sluch si představím člověka, který přesně dokáže určit, jakou notu právě slyší, co je tohle za akord, a jaký interval se právě hraje. Ale nejsem si tím jistá.
Ale myslím, že stejně jako u všech nástrojů i u houslí bude platit, že přibližně jedno procento úspěchu zaručí sluch, další dvě procenta talent a zbylých 97 je tvrdá dřina. Držím palce, když to nebudeš vzdávat, určitě to nějak půjde :)
P. S. jak je z mého komentáře nejspíš patrné, tak jsem se k těm houslím sama nějak nestihla dostat. Není čas ani finance (protože neznám nikoho, kdo by mi mohl stejně jako tobě housle půjčit).

11 Orchidee Orchidee | 28. února 2012 v 21:48 | Reagovat

Na housle hraju čtvrtým rokem (4.ročník ZUŠ-je mi 11 let) a je to úžasný nástroj! Samozřejmě, člověk s tím chce hodněkrát seknout, protože ten první půlrok se učí jen držení houslí, části houslí a hraní na prázdných strunách. Ve třetím ročníku už jsem normálně hrála třetí, druhou, pátou a půlovou polohu, vibrato. Tenhle rok už hraji asi 5-ti stránkový koncert od A. Vivaldiho.
Chce to jen trochu snahu a udržet se u toho tak 2 roky a potom už u toho člověk zůstane na hodně dlouho.
Každopádně hodně štěstí!

12 David David | E-mail | 4. března 2012 v 18:14 | Reagovat

[11]:Tak to ti gratuluju..no přál jsem si housle k Vánocům a dostal jsem je..můj praděda hrál na housle,ale už mezi náma není.Do houslí se mi ani moc nechce chodit.Nemohla bys mi napsat nějakej základ,co bych měl dělat a taaak???Jo je mi 17,takže bych to možná ještě do tý ruky mohl dostat: DD

13 simca simca | 14. ledna 2013 v 15:50 | Reagovat

kdyz neco chces vse jde a hlavne je to o tvrde drine a praxi..cvicit cvicit cvicit a pujde to levou zadni:-)

14 Hannah Hannah | 7. března 2013 v 15:46 | Reagovat

Já na housle hraji a opravdu nejsou jednoduché. Dávej na hodině dobrý pozor a doma cvič opravdu často abys za ten rok toho stihla co nejvíce. Pokud ti jde třeba o vibratto tak to učitely řekni, že to chceš za ten jeden rok stihnout. Ale základy bys snad zvládnout měla. :-D  A souhlasím, potřebuješ hudební sluch, také třeba na to aby sis je zvládla sama naladit.

15 kacka kacka | 9. listopadu 2013 v 20:58 | Reagovat

Ja jsem hrala v Zusce na housle 12 let,zacala jsem v 5 letech, pak jsem 18 let hrala jen prilezitostne, ale posledni 2 roky zase cvicim kazdy den a hraju i vystoupeni.
Takze za prve musis cvicit kazdy den nejmene hodinu! Za druhe, za treti a za ctvrte cvicit, cvicit, cvicit!
Musis chodit k uciteli! jednak te nauci spravne drzeni tela, i tak to bude ze zacatku fyzicka tortura, a jednak te to donuti cvicit, protoze na hodinu musis prijit pripravena.
Prvni rok se priprav na postoj, drzeni, tahani smyccem a nejakou lidovku....bude to opruz.
Pak je nejlepsi zpusob najit si na inetu skladbu ktera se ti hodne libi, v podani vynikajiciho houslisty a pozadat ucitele abys to mohla hrat. A pak uz jako opice delej presne to co houslista na videu, zpomal si to, koukej jak taha smycec, jak poklada prsty a opic se jak nejvic budes umet. Krome toho je nevyhnutelna technika, takze opusy a etudy! Bez tech nezahrajes nic. Kdyby ses rozkrajela bude to porad jenom smidlani k vanocnimu stromecku.
A to musis delat kazdy bozi den minimalne hodinu, lepe i vic, stale dokola opakovat a po 3-4 letech muzes byt na urovni deti pateho rocniku zusky.
Driv a jinym zpusobem to nepujde!

16 kacka kacka | 9. listopadu 2013 v 21:07 | Reagovat

[12  Ja se musim smat, jak tady neumetelove radi naivkum. Davide, do housli se ti nechce chodit, to znamena ze nemas ani chut cvicit, takze se smir s tim, ze do ruky dostanes tak akorat prdlacky a nikoliv housle. :-)
S takovym pristupem skoncis max jako hodne spatny baskytarista v rockove kapele, jak je v Cechach zvykem.

17 betka betka | E-mail | 22. července 2014 v 19:35 | Reagovat

Já hraji na housle už osm let.Ale největším oříškem je pro mě vibráto.Umím vibráto ale né takové jaké bych si představovala.Pořádné propracované při kterém jde pohyb ze zápěstí.Nevíte někdo jak na něj ? Nejvíce mě učitelka zmátla když mi začala vykládat o dalších druzích vibráta a teď v tom mám guláš.

18 já | 11. října 2014 v 17:26 | Reagovat

Já jsem začala chodit na housle už v první třídě(teď jsem v devítce)a  základy jsem se naučila docela rychle.Jestliže jsi už starší půjde ti to daleko líp :-)
takže to zkus :-) housle nejsou tak moc těžké,jak se říká
držím palce :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama