Vytančené nesmysly

6. května 2010 v 20:04 |  Téma týdne
Ano, na tomto tématu týdne se skutečně vyřádím :)
Jenže čím začít? Napadá mě asi bilión věcí. Hlavou se mi hopní jeden nápad za druhým a netuším, v jakém pořadí je vypsat, aby článek měl alespoň minimální smysl. Začnu proto u sebe a u své taneční historie :D
Téma týdne

Úplnými prvopočátky mého tanečního umění vás zavedu někdy do čtvrté třídy, kdy jsem začala chodit na aerobic. Vím, není to tanec (aspoň já ho za tanec nepovažuju), ale pokud hledám zlomový bod, je někde tady. Vždycky mě bavilo hýbat se v rytmu hudby. Ale přibližně někdy v té čtvrté třídě jsem poprvé své hudební pohyby prováděla organizovaně. A nebýt aerobiku (který mi, mimochodem, vůbec nešel), nikdy bych se nedostala k ničemu dalšímu a nejspíš bych skončila jako tlustá bečka sádla hnijící na gauči před televizí, protože ji nebaví žádný sport.
S příchodem do šesté třídy a s opuštěním prvního stupně základní školy pro mě má aerobiková kariéra skončila. Kroužek byl pod školní družinou a děti, které ji už nenavštěvovaly, měly smůlu. Snažila jsem se poohlédnout po něčem jiném, ale žádná jiná organizace u nás ve městě aerobik nedělala. Moje tehdy nejlepší kamarádka mi nabízela, ať s ní začnu chodit na hip hop. Tenkrát mi ještě nevadila povrchnost toho stylu, protože jsem neměla ponětí o co jde. Jenže taneční skupina, která tenhle styl vyučovala, sídlila až ve dvacet kilometrů vzdáleném městě a cena za rok se vyšplhala k pěti tisícům pouze za kurzovné. Nepočítám nákupy kostýmů, bot, cenu různých cest někam a podobně. Maminka prohlásila, že dávat týdně stovku za dojíždění a ročně pět tisíc vážně nehodlá a tak jsem hledala dál.
Kámoška, co bydlí pět pater pode mnou v té době také sháněla nějaký kroužek, protože měla pár kilo navíc a maminka jí hrozila, že jestli nezačně něco dělat, dostane "zaracha na sladkosti". Jednoho krásného dne za mnou přišla, že něco objevila.
Našla Taneční skupinu jménem Flash. Zkoušky dvakrát týdně, vzdálenost tělocvičny asi tři minuty svižnější chůze od našeho baráku a cena za rok činila pouze sokolský poplatek (tenkrát 75 korun - kde jsou ty časy).
Zkusili jsme se přihlásit. Na první hodinu jsme přišly vybavené sportovní obuví, tričkem a teplákami. Veliké překvapení - ono se tam tancuje naboso. Kdo to kdy viděl? A další velké překvapení, oni chtějí, abych měla rovná záda, i když se předkláním k natažené noze. Další překvápko - proč mám tak propínat špičku? Ještě jedno překvápko aby toho nebylo málo - co to znamená první pozice nohou a proč se při tom stojí tak postiženě klaunovsky.
Divím se, že po první extrémně bolestivé hodině jsem dostala odvahu přijít na další. Ale to už jsem já. Než abych musela všem vysvětlovat, že jsem to vzdala, radši jsem tiše trpěla.
Po několika lekcích mi ale tanec( tentokrát už opravdový tanec) zalezl pod kůži. A to doslova...
Hodně vělký podíl na tomk má i skvělý kolektiv, který mě díkibohu přijal. Viděla jsem, co se tam běžně děje nově příchozím - většina z nich tam dlouho nevydržela.
Teď už tancuju pátým rokem a myslím, že jsem celkem dobrá. Zní to vychloubačně? To j taky účel, jsem na sebe vážně dost pyšná. Neudělala jsem zatím pro své tělo maximum, pořád citím, že bych mohla nohu vykopnout výš, udělat provaz níž k zemi, vydržet na špičkách déle... Ale pracuju na sobě. Celkem tvrdě si myslím... Ne příliš, ale docela dost. A jednou budu fakt dobrá. Mám k tomu možná našlápnuto docela dobře. Už teď vyhráváme, co můžeme... Ale ono je to spíš tím, že konkurence v naší branži není příliš vysoká. Opravdu dobré soubory jsou profíci a s těmi nesoutěžíme. Ti ještě lepší dělají balet. A pak tu zbývá jen póvl :D

Tohle nebylo moc inspirativní, že? Co kdybych - pro ty, co mají odvahu a silné nervy - pokračovala? Teď se vrhnu na to, co pro mě JE tanec a co není.
Tvrzení, že tanec je jakýkoliv pohyb do hudby, je úplně mimo.
Mažoretky se taky hýbou na hudbu a není to tanec ani náhodou. Když se někde objevují plakáty, vždy je tam napsaný "mistrovství toho a toho v mažoretkovém sportu" Vidíte? Mažoretky jsou sport.
Společenské tance na opravdu vysoké úrovni jsou také sportem, ale tady to už hraničí  uměním. Znám kluka, co teď hodí do devátý třídy a ten dělá latinu. To, co on se svým tělem dokáže... Rukama mu už prošlo hodně tanečních partnerek, všechny byly úžasné, ale jen díky tomu, že tancovali s ním. Ve skutečnosti žádná z nich nebyla nijak extrémě výborná, to jenom on je výjimečný!
Hip hop a podobné... em.. no... Těžko říct. Když někdo stojí a kýve se do rytmu, záda pokrčená, nohy vtočené ... To nemá s tancem nic společného. Ale zase, na opravdu dobré úrovni, můžou být i tyhle styly uměním.
Myslím, že balet je jedním z mála tanečních stylů, o kterých můžu bez problému říct, že je uměním.
My se o umění taky pokoušíme a částečně ho i děláme. Jen je tak dobře :D

Doufám, že jsem teď žádnou mažoretku nebo tak podobně neurazila. Netvrdím, že nejste dobré... Jen děláte sport, nikoliv umění.

A poslední věc!
Stalo se vám někdy, že někdo řekl nebo napsal "miluju tanec, je pro mě vším!" a pak, když jste ho viděli na živo, představoval si pod pojmem tanec pohyby jako :přenést váhu na pravou nohu, zavrtět bokem, přenést váhu na druhou, zavrtět bokem, hodit hlavou, přenést váhu znova. Ano, poznali jste šlapání zelí :D
Tyhle lidi mě dostávají do kolem. Viděli někdy skutečný tanec?
Ne každý na to má vlohy, jasné... ale netvrdím, že tanec je pro mě vším, když ho neprovozuju :D

Miluju, když si můžu pustit hudbu tak nahlas, že neslyším vlastního slova, zatáhnu rolety a tancuju. A je mi jedno jak to vypadá, že dupu, funím, po čele mi tečou čůrky potu a kapají mi do očí. Nezájem
Protože já tančím, tedy jsem.
Pravdivější, než se na první pohled zdá...

A jestli to někdo dočetl až do konce, je buď extrémním fanouškem tance všeho druhu, nebo ho zaujal můj styl psaní, nebo je to znuděnej chudáček, co nemá nic lepšího na práci. Výborně, cé je správně :D

xoxo
Sasanka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peťule Peťule | Web | 6. května 2010 v 20:49 | Reagovat

Fíha, vždy jsem chtěla tančit pro radost, závodně, ale nikdy jsem si tenhle sen nesplnila, tak ať tedy vyhráváte i nadále.

2 Gajez Gajez | Web | 6. května 2010 v 20:54 | Reagovat

u mě to není ani A ani C :-) A že jsem to vážně projela od začátku do konce :-) Co se týká rozdělení tanců, naprosto s tebou souhlasím (třeba na hip hop mám úplně stejný názor :-) ). Zajímavý článek ;-)

3 Lizz Lizz | Web | 7. května 2010 v 11:39 | Reagovat

Já bych řekla, že u mě to bude za B :D Protože tanci ani "tanci" nikterak... ehm jak to říct? :D no prostě tohle a já nejde dohromady...xD každopádně bylo zajímavé si to přečíst :D a co se toho tvého rozdělení tance týče..xD něco na tom bude...xD hih a to šlapání zelí mě opravdu pobavilo...xDDDD (jo, nejsem schopná ani šlapat zelí, ale komu to vadí? :D) :D

4 katuse katuse | 7. května 2010 v 16:06 | Reagovat

No me si tim teda urazila docela dost....vis co,ty si muzes tvrdit ze to neni tanec,ale ja o tom vim svoje,na mazoretky sem chodila 8 dlouhejch let,a ty o tom s prominutim vis vazne kulovy,myslis si ze mazoretky nemaj zaklad z baletu?myslis ze my sme nedali pozice nohou?myslis ze my nemusely vykopavat nohu az k hlave,poradne propinat spicky...vis vazne houby,tak to prosimte nekritizuj...kdybys to zkusila,tak bys po jednom poradnym trenalu tejden nevstala z postele....

5 katuse katuse | 7. května 2010 v 16:07 | Reagovat

a uz by ses ani neodvazila rict ze mazoretky neprovadej tanec...

6 Muhe Muhe | Web | 7. května 2010 v 19:18 | Reagovat

Áčko! :-D Mě tanec nikdy moc nešel... možná tak street ale jinak... ale balet se mi fakt nelíbí... Ta tlustá bečka sádla mě dost pobavila :D to si u tebe neumím dost dobře představit xd Tentokrát je téma opravdu jako na míru :-D

7 Filomena Filomena | Web | 8. května 2010 v 12:11 | Reagovat

Moje kámoška je mažoretka a řeknu ti, že tohle teda tanec není ani náhodou. Spíš je to na pomezí tance a čehosi. Já tanec mám moc a moc ráda, jenže jediná taneční skupina, která u nás byla, se rozpadla a od těch dob je s tím ámen.

8 Nelíí Nelíí | Web | 8. května 2010 v 15:09 | Reagovat

hele jako u ty psaze jak si psala... tak Lizz na me takovy ze jsem ji tam mela zabít tu holku :D jinak hele nepisu nijak zvlast rychle... ja to psala ve skole jsme meli volnou hodinu ;) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama